Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Ciekawostki fizyczne, w które trudno uwierzyć

Już niedługo powrót do szkoły i nowe możliwości zdobycia wiedzy. Przygotowując was do nowych wyzwań prezentujemy, kolejne po historycznych ciekawostki, w które trudno uwierzyć. Zaciekawieni?

Ciekawostki fizyczne, w które trudno uwierzyć
Siła Coriolisa oddziałuje także na pociski balistyczne; fot.123 RF

Przebiegunowanie Ziemi coraz bliżej

Poprzednie odwrócenie biegunów Ziemi miało miejsce około 780 000 lat temu. Na czym ono polega? W głębi Ziemi znajduje się jej jądro, które właściwie jest żelazną kulą o temperaturze powyżej 4000 st. C. i ciśnieniu ponad 1,3 mln atmosfer. W takich warunkach jest ono zupełnie płynne. Żelazne jądro odpowiada za pole magnetyczne Ziemi, które chroni naszą atmosferę, a także planetę przed promieniowaniem kosmicznym i wiatrem słonecznym.

151356222_s
Pole magnetyczne (magnetosfera) Ziemi przeciwdziała m.in. wiatrowi słonecznemu; fot. 123RF

To pole magnetyczne zmienia się w czasie, a także zachowuje się różnie w różnych częściach świata. Pole może nawet całkowicie zmienić polaryzację, zmieniając miejsca magnetycznego bieguna północnego i południowego. To właśnie nazywamy przebiegunowaniem.

Naukowcom udało się doświadczalnie potwierdzić wielokrotne przebiegunowanie naszej planety, które do tej pory odbywało się co około 800 000 lat. To znaczy, że około 780 tys. lat temu nasze mapy w telefonach pokazywałyby północ w drugą stronę! Biorąc pod uwagę fakt, że ludzkość (od powstania Homo sapiens) liczy sobie około 200 tysięcy lat, jesteśmy pokoleniem, któremu bliżej do przebiegunowania niż jakiemukolwiek innemu w historii ludzkości. Czy będziemy mieszkać na południowej półkuli?

Na razie północny biegun magnetyczny Ziemi przesuwa się w granicach 56 km rocznie. To wydawałoby się niewiele, więcej liczy autostrada z Krakowa do Katowic, jednak już takie małe zmiany sprawiają wiele problemów z nawigacją, np. spowodowały konieczność zmiany numeracji pasów startowych dwóch lotnisk na Florydzie.

Czytaj dalej na następnej stronie

Zobacz najnowsze artykuły