Przejdź na stronę główną Interia.pl
Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Ciekawostki fizyczne, w które trudno uwierzyć

Już niedługo powrót do szkoły i nowe możliwości zdobycia wiedzy. Przygotowując was do nowych wyzwań prezentujemy, kolejne po historycznych ciekawostki, w które trudno uwierzyć. Zaciekawieni?

Ciekawostki fizyczne, w które trudno uwierzyć
Siła Coriolisa oddziałuje także na pociski balistyczne; fot.123 RF

Siła Coriolisa ma znaczenie nie tylko w spłukiwaniu wody

Na pewno kojarzycie szkolne zadania z obserwacji spłukiwania wody w zlewie lub wannie. To jeden z najprostszych do zaobserwowania dowodów na obrotowy ruch Ziemi i siłę Coriolisa.

12345799_s
Zwróć uwagę na ruch wody przy następnej kąpieli lub myciu zębów; fot.123 RF

Ze względu na całkiem duże rozmiary naszej planety jej ruch nie jest bezpośrednio odczuwany przez ludzi. Jednak stały obrót Ziemi powoduje, że obiekty przemieszczające się po półkuli północnej delikatnie odchylają się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, co jest znane jako siła lub efekt Coriolisa.

Ponieważ powierzchnia Ziemi porusza się z innym tempem w stosunku do atmosfery, rozbieżność między obrotem Ziemi a ruchem atmosfery powoduje, że wystrzelony z równika obiekt kierujący się na północ pobiera energię obrotu Ziemi i jego tor ruchu zaczyna zakrzywiać się na wschód. W rezultacie systemy nawigacyjne muszą kompensować siłę Coriolisa, aby uniknąć odchylenia w prawo lub w lewo od celu, ma to szczególne znaczenie w balistyce, czyli nauce o miotaniu i ruchu pocisków oraz rakiet.

Lubicie ciekawostki?

Przeczytajcie też: Ciekawostki historyczne, w które trudno uwierzyć

Zobacz najnowsze artykuły