Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Niesamowite ptaki

Niektóre z nich wyglądają tak niesamowicie, że przypominają postaci z filmu fantasy. Dzisiaj pokażemy ptaki o nietypowym wyglądzie. Dowiecie się, gdzie żyją, co jedzą, a nawet... ile kosztują. 

Niesamowite ptaki
Jeden z najdroższych ptaków na świecie /123RF/PICSEL

Trzewikodziób

Jedyny przedstawiciel rodziny trzewikodziobów, gatunku dużego ptaka, zamieszkuje Sudan Południowy, Ugandę i brzegi jeziora Czad. Nazywany jest także bocianem wielorybim lub bocianem butodziobym. Pierwszy raz został opisany dopiero w połowie XIX wieku, przez angielskiego przyrodnika Johna Goulda. Posiada charakterystyczny dziób, który pomaga mu szukać pożywienia w mule. W sytuacji zagrożenia kłapie dziobem, wydając przy tym odgłos podobny do bocianiego kłapania. Prowadzi głównie nocny tryb życia.

Te wielkie ptaki mogą osiągać nawet ponad 120 centymetrów wzrostu. Ze względu na ich rozmiar, rzadko latają, a jeśli już im się to przydarzy, nie wznoszą się wysoko ponad ziemię. Niestety jest to gatunek narażony na wyginięcie, ze względu na utratę naturalnych siedlisk. Są łapane i sprzedawane kolekcjonerom lub do ogrodów zoologicznych jako jeden z najdroższych gatunków na świecie. Cena za trzewikodzioba może osiągnąć nawet 20 000 dolarów!

Trzewikodziób
Nietypowe ubarwienie Ayam Cemani jest wywołane zbyt dużą pigmentacją tkanek. /123RF/PICSEL 

Ayam Cemani

„Ayam” w języku indonezyjskim oznacza „kurczak”, a Cemani odnosi się do wioski na wyspie Jawa, z której pochodzi ta piękna rasa czarnych kur. Przez mieszkańców wioski rasa Ayam Cemani była znana od stuleci i wykorzystywana do celów religijnych. Do Europy sprowadzono ją dość późno, bo w 1998 roku. Jest sprzedawana w Holandii, Słowacji, Niemczech, a nawet w Polsce. 

Nie tylko jej grzebień, pióra i dziób są czarne. W tym samym kolorze wydają się być ich kości i krew. Nietypowe ubarwienie jest wywołane zbyt dużą pigmentacją tkanek. W Polsce bez problemu można zakupić tę kurę. Ceny za koguta w serwisach sprzedażowych zaczynają się od 50 złotych. Na rynkach ceny zmieniają się w zależności od rasy i jakości koguta. Najdroższa odmiana Ayam Cemani to Indonezyjski Król, który może kosztować nawet… ponad 10 000 złotych.

Czytaj dalej na następnej stronie

Zobacz najnowsze artykuły