Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Niesamowite ptaki

Koliber Hawański
Długość ciała tego kolibra wynosi około 6,3 centymetra /123RF/PICSEL

Koliber Hawański

To najmniejszy ptak na świecie. Długość jego ciała wynosi około 6,3 centymetra. Występuje na Kubie, ale tego można domyślić się po jego nazwie. Jak każdy przedstawiciel swojego gatunku, potrafi bardzo szybko latać. Robi to w poszukiwaniu nektaru kwiatów, który jest podstawowym składnikiem jego diety. Oprócz tego żywi się małymi pająkami i owadami.

Co ciekawie, na jego piórach zachodzi zjawisko iryzacji. To tęczowe barwy, które dzięki interferencji światła odbitego pokrywają obiekt. Mogą pojawiać się na plamach cieczy, chmurach, minerałach i pancerzu zwierząt. Łatwo zaobserwować je na bańkach mydlanych czy plamach z benzyny, a także na piórach kolibra hawańskiego, kiedy lata po wyspach archipelagu kubańskiego.

Harpia Wielka
Harpia w swoim ekosystemie, zazwyczaj znajduje się na szczycie łańcucha pokarmowego /123RF/PICSEL

Harpia Wielka

Harpia jest największym ptakiem, jaki zamieszkuje lasy tropikalne południowo-środkowej Ameryki i jest jednym z największych ptaków na świecie. Długość jej ciała wynosi około metra. W swoim ekosystemie zazwyczaj znajduje się na szczycie łańcucha pokarmowego. Ze względu na utratę naturalnych siedlisk, wycinkę lasów i odstrzał, jest zagrożona wyginięciem i znajduje się obecnie pod ścisłą ochroną. Próbując ocalić harpię, rząd Panamy uznał ją w 2002 roku za symbol kraju i wprowadził bardzo surowe kary za kłusownictwo. Trzeba przyznać, że herb Panamy z harpią wygląda naprawdę majestatycznie.

Herb Panamy
Herb Panamy / źródło: domena publiczna

20 procent ofiar tego ptaka stanowią naczelne (w tym również duże małpy, takie jak kapucynki i wyjce). Chętnie poluje na leniwce i papugi. Może porwać w powietrze o masie równiej swojego ciała. Jest to możliwe dzięki potężnym szponom.

Zobacz najnowsze artykuły