Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Najdziwniejsze zwierzęta świata. Na niektóre aż nie można patrzeć

Najczęściej zachwycamy się najpiękniejszymi i kolorowymi stworzeniami. Jednak to właśnie wśród tych mniej znanych, można znaleźć najbardziej zdumiewające i najbrzydsze gatunki. Oto TOP 7 najdziwniejszych zwierząt świata, o których mogliście nie wiedzieć.

Najdziwniejsze zwierzęta świata. Na niektóre aż nie można patrzeć
Golce piaskowe nie czują bólu i są wyjątkowo odporne na nowotwory. /123RF/PISCEL

Blobfish (Psychrolutes marcidus) 

Tę rybę można spotkać w wodach południowych wybrzeży Australii i Tasmanii. Jest jednak widywana niezwykle rzadko, ponieważ bytuje na bardzo niskich głębokościach (nawet do 1200 m!). Mierzy około 30 cm, a w swoim naturalnym środowisku, czyli w wodzie, wcale nie prezentuje się tak brzydko, jak na jej znanym z internetu wizerunku.

 
Dopiero gdy się ją złowi i wyciągnie z wody, jej ciało zaczyna się rozpływać i staje się „obwisłe”. Dzieje się to, ponieważ mięśnie Blobfish mają mniejszą gęstość od wody i po wyciągnięciu z niej, zaczynają gwałtownie puchnąć. Pysk ryby zaczyna wówczas przypominać twarz bardzo niezadowolonego człowieka...  

Gwiazdonos (Condylura cristata) 

Gwiazdonos to występujący w Ameryce Południowej ssak z rodziny kretowatych. Żywi się owadami, a ich poszukiwanie i spożywanie ułatwia mu złożony z 22 mięsistych wypustek ryjek, który przypomina rozgwiazdę lub otwartą dłoń. Dwie górne wypustki nie są ruchome — służą jedynie do dotykania, natomiast 20 pozostałych — do chwytania ofiar.

Condylura
Gwiazdonos jest najszybszym łowcą na świecie! /fot. Wikipedia (public domain)

Środkowymi wypustkami gwiazdonos wpycha upolowane owady do swojego otworu gębowego. Jego niesamowity ryjek pozwala mu łowić pokarm najszybciej ze zwierząt na całym świecie – w ciągu 1/5 sekundy jest w stanie znaleźć owada, ocenić, czy nadaje się do zjedzenia i połknąć go!  

Minóg morski (Petromyzon marinus) 

Ten przerażający potwór morski występuje u kanadyjskich wybrzeży Atlantyku, w Morzu Śródziemnym, w północnoamerykańskich jeziorach i... w Morzu Bałtyckim! Zdarza się, że w okresie tarła wpływa także do rzek. W Polsce można go jednak spotkać bardzo rzadko i jest u nas objęty ścisłą ochroną. Osiąga do 120 cm długości, a kształtem przypomina morskiego węża.

 
To, co go wyróżnia, to przywodzący na myśl potwory z horrorów pysk w kształcie przyssawki, pokrytej ostrymi zębami! Przydają mu się one do jedzenia łososi, dorszy i węgorzy, którymi żywi się ten pasożyt.  
 
Żaba purpurowa (Nasikabatrachus sahyadrensis) 
 
Ten dziwny płaz występuje w indyjskich górach Ghatach Zachodnich. W porównaniu do innych żab ma bardziej spuchnięte, przysadziste ciało, mniejszą i głębiej osadzoną w ciele głowę oraz szpiczasty pyszczek. Z tego powodu przywodzi na myśl żabiego atletę lub przypomina ssaka o tęgim ciele i ryjku gryzonia, choć mierzy zaledwie 7 cm.
 
 
Żaba ta większość swojego życia bytuje pod ziemią, a na jej powierzchnię wychodzi tylko na 2 tygodnie w roku, by dobrać sobie parę. Żywi się termitami, natomiast jej spiczasty pyszczek pomaga jej ryć w ziemi. 
 
Ogcocephalus darwini 
 
To żyjąca w głębinach Oceanów Indyjskiego i Spokojnego ryba, która swoim wyglądem nieco przypomina płaszczkę. Od płaszczki odróżniają ją jednak płetwy piersiowe (które umożliwiają jej chodzenie po dnie), a także trójkątna głowa i... mocno czerwone usta, które wyglądają, jakby były pomalowane szminką. Dodatkowo są one wykrzywione w dół jak gdyby w grymasie niezadowolenia.
 
Ogcocephalus_parvus
Usta Ogcocephalus darwini wyglądają, jak pomalowane szminką. /fot. Wikipedia (public domain)

Część naukowców uważa, że te niezwykłe wargi mają za zadanie przyciągać osobniki przeciwnej płci, nie jest to jednak jeszcze do końca potwierdzone. 

Golec piaskowy (Heterocephalus glaber) 

To niezwykły gryzoń, żyjący pod ziemią na pustynnych terenach Afryki Wschodniej. Wraz ze swoim stadem, liczącym od 20 do nawet 300 osobników, tworzy systemy podziemnych korytarzy. Golce są ślepe i praktycznie nie mają owłosienia. Charakterystyczne w ich wyglądzie są wielkie siekacze, które przydają im się do kopania w glebie i zdobywania pożywienia, czyli korzeni i bulw roślin. Co ciekawe, golce piaskowe są jednymi z najdłużej żyjących gryzoni (potrafią przeżyć nawet 28 lat!), a do tego bardzo rzadko chorują na nowotwory i... nie czują bólu! Wynika to z braku w ich organizmie tzw. substancji P, czyli neuroprzekaźnika, który przewodzi ból. 

Ogórek morski (Actinopyga echinites) 

Strzykwy, potocznie nazywane ogórkami morskimi, żyją na dnach mórz. Tam często zagrzebują się mule lub kryją w szczelinach skalnych. Ich ciało jest wydłużone, zależnie od gatunku, może mieć od 1 cm do nawet 2 metrów i niekiedy przywodzi na myśl ogórek. Część z nich porusza się na pięciu rzędach nóg, inne pełzają. Ich okrągły otwór gębowy porastają czułki, którymi zwierzęta pobierają pokarm. Żywią się na ogół martwą materią organiczną i mułem.

 
Najbardziej interesujące jest jednak to, w jaki sposób bronią się ogórki morskie. Gdy poczują zagrożenie, wystrzykują przez odbyt swoje, przypominające białe nitki, narządy wewnętrzne, które są pokryte trucizną. Po tym ich organy bardzo szybko się regenerują. W Azji strzykwy są niezwykle drogim przysmakiem (potrafią kosztować nawet do 11 tys. zł za kilogram!), który dodatkowo łagodzi objawy artretyzmu. 
 
 
 

Joanna Cwynar

Zobacz najnowsze artykuły