Najczęściej zachwycamy się najpiękniejszymi i kolorowymi stworzeniami. Jednak to właśnie wśród tych mniej znanych, można znaleźć najbardziej zdumiewające i najbrzydsze gatunki. Oto TOP 7 najdziwniejszych zwierząt świata, o których mogliście nie wiedzieć.
Blobfish (Psychrolutes marcidus)
Tę rybę można spotkać w wodach południowych wybrzeży Australii i Tasmanii. Jest jednak widywana niezwykle rzadko, ponieważ bytuje na bardzo niskich głębokościach (nawet do 1200 m!). Mierzy około 30 cm, a w swoim naturalnym środowisku, czyli w wodzie, wcale nie prezentuje się tak brzydko, jak na jej znanym z internetu wizerunku.
Gwiazdonos (Condylura cristata)
Gwiazdonos to występujący w Ameryce Południowej ssak z rodziny kretowatych. Żywi się owadami, a ich poszukiwanie i spożywanie ułatwia mu złożony z 22 mięsistych wypustek ryjek, który przypomina rozgwiazdę lub otwartą dłoń. Dwie górne wypustki nie są ruchome — służą jedynie do dotykania, natomiast 20 pozostałych — do chwytania ofiar.
Środkowymi wypustkami gwiazdonos wpycha upolowane owady do swojego otworu gębowego. Jego niesamowity ryjek pozwala mu łowić pokarm najszybciej ze zwierząt na całym świecie – w ciągu 1/5 sekundy jest w stanie znaleźć owada, ocenić, czy nadaje się do zjedzenia i połknąć go!
Minóg morski (Petromyzon marinus)
Ten przerażający potwór morski występuje u kanadyjskich wybrzeży Atlantyku, w Morzu Śródziemnym, w północnoamerykańskich jeziorach i... w Morzu Bałtyckim! Zdarza się, że w okresie tarła wpływa także do rzek. W Polsce można go jednak spotkać bardzo rzadko i jest u nas objęty ścisłą ochroną. Osiąga do 120 cm długości, a kształtem przypomina morskiego węża.
Część naukowców uważa, że te niezwykłe wargi mają za zadanie przyciągać osobniki przeciwnej płci, nie jest to jednak jeszcze do końca potwierdzone.
Golec piaskowy (Heterocephalus glaber)
To niezwykły gryzoń, żyjący pod ziemią na pustynnych terenach Afryki Wschodniej. Wraz ze swoim stadem, liczącym od 20 do nawet 300 osobników, tworzy systemy podziemnych korytarzy. Golce są ślepe i praktycznie nie mają owłosienia. Charakterystyczne w ich wyglądzie są wielkie siekacze, które przydają im się do kopania w glebie i zdobywania pożywienia, czyli korzeni i bulw roślin. Co ciekawe, golce piaskowe są jednymi z najdłużej żyjących gryzoni (potrafią przeżyć nawet 28 lat!), a do tego bardzo rzadko chorują na nowotwory i... nie czują bólu! Wynika to z braku w ich organizmie tzw. substancji P, czyli neuroprzekaźnika, który przewodzi ból.
Ogórek morski (Actinopyga echinites)
Strzykwy, potocznie nazywane ogórkami morskimi, żyją na dnach mórz. Tam często zagrzebują się mule lub kryją w szczelinach skalnych. Ich ciało jest wydłużone, zależnie od gatunku, może mieć od 1 cm do nawet 2 metrów i niekiedy przywodzi na myśl ogórek. Część z nich porusza się na pięciu rzędach nóg, inne pełzają. Ich okrągły otwór gębowy porastają czułki, którymi zwierzęta pobierają pokarm. Żywią się na ogół martwą materią organiczną i mułem.
Joanna Cwynar
Komentarze (0)