Sachem (H. Sienkiewicz)

Sachem (H. Sienkiewicz)

Geneza

Sachem to utwór napisany w 1883 roku. Wchodzi w skład cyklu nowel indiańskich W krainie złota i Przez stepy. Autor podejmuje temat zagłady indiańskiego szczepu Czarnych Wężów. H. Sienkiewicz żywo interesował się tematyką indiańską. Głęboki protest budziło w nim prześladowanie Indian. Pisarz znał tę tematykę, ponieważ przebywał w Ameryce. Pierwsze zetknięcie się pisarza z Indianami miało miejsce na stacji w Ketchum (obecnie stan Idaho), później odwiedził kilka osiedli indiańskich.

Największe współczucie budziły u pisarza plemiona, które nie były już zdolne do oporu. Przebywał wśród nich kilka dni i z przykrością obserwował przejawy upadku, który cechuje rasy ginące. Rezultatem tych obserwacji i przemyśleń jest Sachem.

Czas i miejsce akcji

Akcja noweli umieszczona została w XIX wieku. Całość rozgrywa się „w mieście Antylopie, położonym nad rzeką tegoż nazwiska, w stanie Teksas”.

Bohaterowie

sachem - bohater główny. Jest on synem zabitego przez białych wodza Czarnych Wężów. Nazywa się Czerwony Sęp. Teraz ten potomek najwspanialszych wojowników został zamieniony przez swych oprawców w cyrkowego niewolnika. Występujący od piętnastu lat w cyrku Indianin wykonuje rytualny taniec zemsty, udaje, że mści się na „bladych twarzach”, zabija ich i skalpuje. Naprawdę boją się go tylko małe dzieci, dla dorosłych to widowisko jest rozrywką. Sachem wystawia na pośmiewisko najważniejsze oznaki i symbole przynależności plemiennej: ubiór wodza i plemienną pieśń zemsty.

biali osadnicy - koloniści niemieccy, widzowie w cyrku.

Narracja

W utworze Sachem występuje jeden narrator, mówi on w 3. osobie, nie należy do świata przedstawionego, jest wszechwiedzący.

Narracja prowadzona jest w czasie przeszłym. Narrator nie przytacza dialogów, czyli rozmów osób występujących w utworze. Przytacza tylko pieśń wojenną sachema.

Gatunek

Utwór Henryka Sienkiewicza jest nowelą.

Zapamiętaj!

Nowela - utwór epicki niewielkich rozmiarów o wyraziście zarysowanej akcji. Akcja rozwija się w kierunku punktu kulminacyjnego (punkt najwyższego napięcia), w którym rozstrzygają się losy bohaterów, zakończone wyraźnie zaakcentowaną puentą.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.