Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Witkiewicz, Stanisław Ignacy (1885-1939)

Stanisław Ignacy Witkiewicz urodził się 24 II 1885 r. w Warszawie. Był jedynym dzieckiem znanego malarza, krytyka i publicysty, Stanisława Witkiewicza oraz Marii z Pietrakiewiczów, nauczycielki muzyki. Ród Witkiewiczów pochodził ze Żmudzi. Po udziale w powstaniu styczniowym ojca i dziadka Stanisława Ignacego rodzinę zesłano na Syberię. W domu rodzinnym Witkacego żywe były tradycje patriotyczne. Gdy Stanisław ojciec zachorował na gruźlicę, rodzina przeniosła się do stolicy ówczesnego życia artystycznego, do Zakopanego.

Wówczas odbył się drugi chrzest czteroletniego Witkacego. Rodzicami chrzestnymi byli Helena Modrzejewska i Sabała Krzeptowski. W domu Witkiewiczów bywali najznakomitsi twórcy, choćby H. Sienkiewicz czy S. Żeromski. Wzrastał więc Witkacy w atmosferze sprzyjającej rozwojowi jego zainteresowań. Na życzenie ojca naukę pobierał indywidualnie w domu, pod kierunkiem dobranych nauczycieli i samego ojca. Było to wykształcenie może nie systematyczne, ale przygotowujące do samodzielnej pracy intelektualnej. Maturę zdał w 1903 roku w Gimnazjum Lubowskim. Potem podróżował z ojcem i krótko studiował malarstwo w krakowskiej ASP. Do 1913 roku wiódł życie młodego artysty, przyjaźnił się z Tadeuszem Micińskim, Karolem Szymanowskim, Leonem Chwistkiem i Bronisławem Malinowskim. Przeżył burzliwy romans z aktorką, Ireną Solską, podróżował poznając europejskie malarstwo (np. francuskich impresjonistów). Ukoronowaniem tego okresu stało się tragicznie zakończone narzeczeństwo z Jadwigą Janczewską, która popełniła samobójstwo. Lata 1910-11 Witkacy opisał w wydanych w 1962 roku 622 upadkach Bunga, czyli Demonicznej Kobiecie. Pisarz obciążał siebie śmiercią narzeczonej. Przyszedł mu wówczas z pomocą Malinowski, proponując udział w wyprawie badawczej do Oceanii. Niestety, wkrótce wybuchła I wojna światowa. Witkacy po powrocie do Europy ochotniczo zaciągnął się do carskiej gwardii. Przyczyny tej decyzji do dziś pozostają niejasne. Po buncie żołnierzy Witkacy został wybrany dowódcą (komisarzem) pułku. Do Polski powrócił w 1918 roku. W czasie pobytu w Rosji miał okazję zetknąć się ze środowiskiem artystycznym, w którym dominowały abstrakcjonizm i konstruktywizm. W latach powojennych w twórczości Witkiewicza główną rolę początkowo odgrywało malarstwo. Nie był jednak twórcą zadowolonym ze swych dzieł. Ostatecznie porzucił malarstwo parając się jedynie zarobkowo malowaniem portretów w Firmie Portretowej „Stanisława Witkiewicza”. Ogłosił nawet regulamin tejże firmy. Od 1918 roku pisał sztuki, w 1920 i 21 nawet po osiem! Do dzisiejszego dnia zachowało się 21 dramatów Witkacego. Niektórym z nich towarzyszyła atmosfera skandalu - np. jeden z teatrów odmówił wystawienia Tumora Mózgowicza. Inne przedstawienia cieszyły się dużą popularnością. W 1923 roku ożenił się z Jadwigą z Unrugów. Podobnie jak poprzednie narzeczeństwo, to małżeństwo nie było szczęśliwe. Wydana w 1927 roku powieść Pożegnanie jesieni stała się wydarzeniem literackim, natomiast za szczytowe osiągnięcie Witkacego uznano Nienasycenie, powieść wydaną w 1930 roku. Ukoronowaniem twórczości dramatopisarskiej pisarza są Szewcy z 1934 roku. Gorące polemiki filozofów wzbudzały poglądy Witkiewicza wydane w dziele Pojęcia i twierdzenia implikowane przez pojęcie istnienia (1935). Aby zwrócić na siebie uwagę czytelników napisał w 1932 roku Narkotyki, alkohol, kokaina, peyotyl, morfina, eter, appendix oraz niemyte dusze (1936).

Wrzesień 1939 r. zastał pisarza w Warszawie. Ogarnięty wszechobecną paniką udał się na Wschód. Dotarł do wsi Jeziory. Po wkroczeniu Armii Czerwonej, znający realia bolszewickiej Rosji Witkacy popełnił samobójstwo 18 IX 1939 r. Ostatnia anegdota dotyczy już zwłok, grobu Witkacego. Ekshumowane w 1988 roku i pochowane z wielkim rozgłosem na starym cmentarzu w Zakopanem zwłoki, okazały się doczesnymi szczątkami młodej kobiety.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.