Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Ponadczasowe lektury, które każdy powinien znać

Art. spons.

Nie da się ukryć, że każdy czytelnik ma swoje ulubione gatunki literackie. Nie brakuje również osób, które czytają wszystko, na czym znajduje się nazwisko autora ich ulubionych powieści. Czasami jednak warto sięgnąć po inne tytuły, szczególnie że nie brakuje ponadczasowych pozycji. Tego typu książki warto przeczytać nie tylko dlatego, że są niezwykle ciekawe i dobrze napisane, ale również wielu innych autorów odnosi się do nich w swojej twórczości. Znajomość takich pozycji pozwoli więc łatwiej wyłapać wszystkie wspomniane nawiązania.

Ponadczasowe lektury, które każdy powinien znać
Źródło: Fot. Materiały promocyjne

Poniżej prezentujemy trzy popularne pozycje z różnych kategorii. Łączy je jednak to, że są to dobre książki, które doceni każdy miłośnik literatury. Chodzi o powieści znanych autorów: Jane Austen, Aleksander Kamiński i Adam Mickiewicz. Chociaż są to popularni autorzy, to wciąż wiele osób nie przeczytało książek, które można uznać za ich największe dzieła. Dlaczego warto nadrobić zaległości i już teraz poszukać w niskiej cenie opisywanych tytułów? Tego dowiesz się z lektury dalszej części artykułu.

Książka Duma i uprzedzenie

Angielska pisarka Jane Austen napisała wiele powieści, w których świetnie opisała życie angielskiej klasy średniej z początków XIX wieku. W przeciwieństwie do wielu twórców, których dzieła odkryto dopiero po śmieci autora, książki Austen cieszyły się uznaniem już za jej życia. Chociaż szkic jednej z jej najważniejszych powieści pt. Duma i uprzedzenie powstał w latach 1795–1799, to książka została wydana dopiero w 1813 r.

Ceniona przez krytyków oraz czytelników Duma i uprzedzenie Jane Austen przedstawia losy bohaterów żyjących na przełomie XVIII i XIX wieku. Jednym z najważniejszych bohaterów jest Bennet, który, chociaż ma aż pięć córek, to martwi się brakiem męskiego potomka. Wynika to z tego, że majątek mężczyzny objęty jest majoratem, przez co może zostać przekazany wyłącznie męskiemu potomkowi. Spokojne życie sióstr zmienia się w momencie, w którym do pobliskiej posiadłości wprowadza się bogaty kawaler.

Jakie książki warto przeczytać?

Tego typu książek, które zdecydowanie należy przeczytać, jest oczywiście więcej. Warto postawić sobie wyzwanie i spróbować wyszukiwać takie powieści, przy czym najlepiej odkrywać nowe kategorie, a nie bazować wyłącznie na ulubionych gatunkach. Takie podejście poszerza horyzonty, a przede wszystkim dostarcza wielu tematów do rozmów. Jednocześnie Duma i uprzedzenie pomimo z pozoru prostej historii, potrafi wciągnąć bardziej niż popularne powieści science fiction. 

Polskie przykłady książek znanych autorów

Tytułów, które mogą śmiało stać na jednej półce z opisywaną powieścią, nie brakuje również wśród dzieł polskich autorów. Najlepszym przykładem są wydane w 1943 r. Kamienie na szaniec. W swojej książce Aleksander Kamiński opisuje losy członków warszawskiej grupy Szarych Szeregów w czasie II wojny światowej. Najważniejsze jest jednak to, że powieść bazuje na prawdziwych wydarzeniach. To sprawia, że historia młodych osób, które ze względu na niesprzyjające okoliczności musiały zaangażować się w walkę z wrogiem, za co przyszło im zapłacić ogromną cenę, na długo zostaje w pamięci czytelników. Dodatkowo jest to świetna literatura, która została sprawnie napisana. Trudno więc oderwać się od książki i nie brakuje osób, które czytają całą za jednym podejściem.

Kolejnym przykładem dzieła polskiego pisarza, po które powinien sięgnąć każdy miłośnik literatury, są Dziady, a dokładniej część II. To właśnie w tym ponadczasowym dziele Adama Mickiewicza z 1823 r. pojawia się postać słynnego Guślarza przywołującego duchy zmarłych osób. Mickiewicz napisał Dziady cz 2 w taki sposób, że po lekturze wiele osób zaczyna się zastanawiać nad takimi motywami jak wina i kara oraz zbawienie. Lektura Dziadów może wymagać większego skupienia niż w przypadku wcześniejszych propozycji, ale jest to warta poznania klasyka, która z pewnością na długo utrzyma swoje miejsce wśród polecanych książek.

Gdzie można kupić książki?

Dużą zaletą związaną z sięganiem po starsze powieści jest to, że wiele z nich można obecnie kupić w bardzo atrakcyjnych cenach. Księgarnia nie zawsze jednak ma wszystko, czego szukasz w danym momencie, dlatego, jeżeli któraś pozycja będzie niedostępna, to najlepiej sprawdzić pozycje oferowane na platformie sprzedażowej. Można tu znaleźć nie tylko książki, jednak to właśnie ta kategoria produktów cieszy się ogromną popularnością. W jednym miejscu można więc znaleźć bestsellery, jak i niszowe tytuły. W razie potrzeby można tu również kupić podręcznik do każdej klasy nawet, jeżeli pozycja nie jest dostępna w księgarni.

Chociaż wiele osób skarży się na to, że ze względu na pracę i inne obowiązku trudno jest im znaleźć czas na czytanie, istnieje prosty sposób, aby wyrobić w sobie ten pozytywny nawyk. Najlepiej każdego dnia od razu po przebudzeniu sięgnąć po lekturę i przeznaczyć, chociaż 15 minut na czytanie. Jeżeli nie uda się tego zrobić z rana, zawsze można poczytać przed zaśnięciem.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

Zobacz najnowsze artykuły