Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Zdalne lekcje - szkoła podstawowa kl. 5 - styczeń

Przeglądamy zalecenia tematów, dostępnych na stronach rządowych i publikujemy do nich nasze opracowania, streszczenia, testy i zestawy fiszek. Materiały dla uczniów klasy V. Dobrze zrobić sobie powtórkę!

Zdalne lekcje - szkoła podstawowa kl. 5 - styczeń
Warto zrobić sobie powtórkę / fot. 123RF

Szkoła podstawowa

Klasa 5 – Język polski

Temat: Konstanty Ildefons Gałczyński i jego zabawy słowem w wierszu „Kronika olszyńska”. Nauczę się wyodrębniać obrazy poetyckie oraz charakteryzować podmiot liryczny w wierszu Gałczyńskiego.

Przeczytaj opracowanie

Temat: „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza – charakterystyka postaciails. Zapoznam się z głównymi bohaterami powieści Henryka Sienkiewicza.

Temat: „W pustyni i w puszczy” powieścią przygodową. Zapoznam się z cechami powieści przygodowej.

Temat: „W pustyni i w puszczy” i obraz Afryki, jej piękno i niebezpieczeństwa. Poznam piękno i niebezpieczeństwa Afryki, które Autor prezentuje w powieści.

Przeczytaj opracowanie, poucz się fiszek i rozwiąż test

Klasa 5 – Historia

Temat: System feudalny. Dowiem się, na czym polegał system feudalny i na jakie stany dzieliło się społeczeństwo. Poznam prawa oraz obowiązki seniora i wasala.

Przeczytaj opracowanie, poucz się fiszek i rozwiąż test w temacie "Społeczeństwo średniowieczne - każdy ma swojego pana"

Temat: Epoka rycerzy. Poznam najważniejsze elementy budowli zamkowych. Dowiem się, jaki był ideał rycerski i po co organizowano turnieje.

Przeczytaj opracowanie, poucz się fiszek i rozwiąż test w temacie "W rycerskim świecie"

Temat: Średniowieczne miasto. Poznam najważniejsze budowle średniowiecznego miasta. Dowiem się, jakie grupy społeczne zamieszkiwały średniowieczne miasto i czym się zajmowały. Będę umiał wyjaśnić znaczenie cechów.

Przeczytaj opracowanie, poucz się fiszek i rozwiąż test

Klasa 5 – Geografia

Temat: Lądy i oceany na mapie i globusie. Na tej lekcji nauczę się wskazywać na mapie oceany. Wyjaśnię, co to jest morze, omówię zjawisko przypływu i odpływu, wymienię kontynenty i uporządkuję je według wielkości. Wyznaczę granicę między Europą i Azją. Wymienię najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów. Zdefiniuję pojęcia: wyspa, archipelag.

Przeczytaj opracowanie w temacie "Lądy na ziemi"

Klasa 5 – Biologia

Temat: Rośliny wytwarzające nasiona (V). Rośliny nagonasienne. Przedstawię cechy budowy zewnętrznej rośliny nagonasiennej. Rozpoznam przedstawicieli rodzimych drzew nagonasiennych. Wyjaśnię znaczenie roślin nagonasiennych.

Temat: Rośliny wytwarzające nasiona (V). Rośliny okrytonasienne. Rozpoznam tkanki roślinne. Wskażę ich cechy adaptacyjne do pełnienia określonych funkcji (tkanka twórcza, okrywająca, miękiszowa, wzmacniająca, przewodząca). Rozróżnię formy morfologiczne roślin okrytonasiennych oraz dokonam obserwacji rośliny okrytonasiennej i jej organy, określę ich funkcje.

Przeczytaj opracowanie w temacie "Rośliny nasienne"

Klasa 5 – Matematyka

Temat: Miary kątów w trójkątach. Powtórzę twierdzenie o sumie kątów wewnętrznych trójkąta i zastosuję je rozwiązując zadania.

Przeczytaj opracowanie i przykładowe zadania

Temat: Trapezy. Na tej lekcji powtórzę własności trapezów. Przypomnę sobie definicję trapezu oraz różne rodzaje trapezów.

Przeczytaj opracowanie i przykładowe zadania

Ucz się w domu z darmową aplikacją edukacyjną Omnibus

Materiały do powtórki znajdziesz w naszej darmowej aplikacji Omnibus! Naukę w aplikacji oparliśmy o trzy kroki: przyswój wiedzę (opracowanie), utrwal wiadomości (naucz się zestawu fiszek) i sprawdź się (rozwiąż test)

Nie lubisz uczyć się sam? Możesz uczyć się z rodzicem, opiekunem lub znajomym korzystając z opcji Ucz się z kimś w fiszkach. W Omnibusie mamy też dla was co tydzień nowe Olimpiady z pucharami, nie tylko z materiału, który przerabiacie w szkole. Aplikacja jest dostępna na telefony z systemem Android w sklepie Google Play – kliknij!

1589801202-1584694079-800-x-450-jest-dobre

Zobacz najnowsze artykuły