Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Nowoczesne urządzenia używane przez człowieka

Nowoczesne urządzenia używane przez człowieka

Komputer - urządzenie elektroniczne, służące do automatycznego przetwarzania danych za pomocą odpowiednio zakodowanych liczb. Komputery wykonują konkretne zadania, zapisane w pamięci programów. Służą nam w domu, sklepie, banku, bibliotece, urzędach, w szkole.

Internet - ogólnoświatowa sieć informatyczna, łącząca ze sobą komputery rozsiane po całym świecie. Składa się z mniejszych sieci połączonych ze sobą; informacje przekazywane są za pośrednictwem linii telefonicznych oraz satelitów telekomunikacyjnych, dzięki czemu ludzie mogą wymieniać informacje.

Faks - przesyła na odległość teksty i obrazy, zmienia je najpierw na sygnały możliwe do przesłania siecią telefoniczną.

Kalkulator - nowoczesne urządzenie elektroniczne do obliczeń matematycznych i technicznych, wykonuje od 4 podstawowych działań arytmetycznych do kilkuset złożonych operacji matematycznych.

Sztuczny satelita - urządzenia krążące wokół Ziemi, spełniają różne zadania, niektóre z nich jedynie przekazują informacje, dzięki nim funkcjonują: radio, telewizja, telefonia komórkowa. Przekazują one obrazy i słowa natychmiast do miejsca przeznaczenia, odległości nie są tutaj żadną przeszkodą.

G.P.S. - ogólnoświatowa sieć określania położenia, opiera się na sieci satelitów krążących wokół Ziemi. Jest to urządzenie wielkości telefonu komórkowego, za pomocą którego można określić pozycję użytkownika na powierzchni Ziemi z dokładnością do 15 m. Używane są przez nawigatorów, turystów, służby ratownicze.

Roboty przemysłowe - wielofunkcyjne maszyny przeznaczone do realizacji niektórych czynności za człowieka. Mają silnik i komputer, dzięki czemu są zdolne do samodzielnego wykonania i powtarzania zaprogramowanych prostych czynności. Są wykorzystywane w przemyśle, górnictwie, rolnictwie, medycynie. Zastępują człowieka przy pracy w środowiskach szkodliwych dla zdrowia, np. pod wodą, przy gaszeniu pożarów, w kosmosie, przy poszukiwaniu niebezpiecznych ładunków.

Rozrusznik serca - miniaturowe urządzenie, pozwalające prawidłowo pracować sercu, ma baterię, która go zasila. To urządzenie ratuje życie.

Sztuczna zastawka - urządzenie wprowadzone w miejscu, gdzie aorta łączy się z sercem, pozwala prawidłowo funkcjonować sercu.

Laser - wytwarza silną wiązkę światła, złożoną tylko z jednej długości fali, o dużej energii. Może być użyty do spawania metali, cięcia tkanin, do wytwarzania hologramów, w telekomunikacji, medycynie. Lasery są stosowane jako czytniki płyt kompaktowych, zarówno z muzyką, jak i z zapisem używanym w informatyce.

CD - płyta kompaktowa, srebrzysty krążek o średnicy 12 cm, mieszczący dużą ilość danych. Istnieją muzyczne płyty kompaktowe, oraz CD-ROM-y zawierające dane komputerowe.

Płyta DVD - uniwersalna płyta cyfrowa, daje obraz bardzo dobrej jakości.

Kamery wideo - nowoczesne urządzenia służące do nagrywania obrazów, są wykorzystywane do nauki, rozrywki.

Mikroprocesor - serce komputera, steruje pracą tego urządzenia.

Radioteleskop - przechwytuje fale radiowe przybywające z kosmosu, jest to duża antena w kształcie czaszy.

Tunelowy mikroskop skanujący - specjalny rodzaj mikroskopu, pozwala obejrzeć części komórki, których nie można zobaczyć pod innym mikroskopem, np. geny człowieka i innych organizmów.

Zobacz podobne opracowania

  • Podstawowa
  • Geografia
  • To też trzeba wiedzieć
  • Podstawowa
  • Geografia
  • To też trzeba wiedzieć
  • Podstawowa
  • Geografia
  • To też trzeba wiedzieć

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.