Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Zależności między organizmami

Zależności między organizmami

Organizmy żywe wpływają na siebie wzajemnie i są od siebie zależne. Bardzo ważne zależności między organizmami to zależności pokarmowe.

Rośliny - producenci pokarmu

Rośliny mają zdolność wytwarzania sobie pokarmu z dwutlenku węgla i wody przy obecności światła słonecznego, które roślina pobiera dzięki obecności zielonego barwnika w komórkach. Produkując pokarm, rośliny wytwarzają również tlen, który jest wydalany do atmosfery. Pokarm w postaci cukru jest gromadzony w różnych częściach rośliny i wykorzystywany do wzrostu i rozwoju. Rośliny są producentami pokarmu.

Zwierzęta nie mają zdolności wytwarzania pokarmu, muszą się odżywiać pokarmem wytworzonym przez inne organizmy - zjadają rośliny lub inne zwierzęta, mówimy, że są konsumentami.

Zależności pokarmowe można przedstawić w postaci łańcucha pokarmowego.

Producenci - konsumenci

Zwierzęta, które żywią się roślinami to roślinożercy (albo zwierzęta roślinożerne). W łańcuchu pokarmowym są to konsumenci I rzędu. Zwierzęta zjadające inne zwierzęta to mięsożercy (zwierzęta mięsożerne). W łańcuchu pokarmowym są to konsumenci II rzędu.

Producenci - rośliny Konsumenci I rzędu Konsumenci II rzędu
świerk kornik dzięcioł, jastrząb
zboże nornik lis
ziemniak stonka ziemniaczana bażant
korzenie roślin pędrak chrabąszcza gawron
trawa pasikonik bocian
ziemniak dzik
zboże mysz gawron
nasiona roślin leśnych mysz leśna kuna

Niektóre zwierzęta są wszystkożerne, np. dzik, żywią się i roślinami, i zwierzętami. Należy pamiętać, że człowiek stanowi końcowe ogniwo wielu łańcuchów pokarmowych, np.:

Łańcuchy pokarmowe

Zobacz podobne opracowania

  • Podstawowa
  • Przyroda
  • Ziemia - planeta życia
  • Podstawowa
  • Przyroda
  • Ziemia - planeta życia
  • Podstawowa
  • Przyroda
  • Ziemia - planeta życia

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.