Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Niezwykłe zjawiska optyczne na niebie

Zjawiska optyczne mogą nas przerazić, jeżeli nie będziemy znali źródła ich pochodzenia. Czasami są tak niesamowite, że wyglądają, jakby pochodziły nie z tej ziemi! Oto przykłady kilku z nich.

Niezwykłe zjawiska optyczne na niebie
Wszyscy wiemy, jak pięknie wygląda tęcza po burzy. Niektóre zjawiska mogą was jednak zaskoczyć. fot. 123RF

Widmo Brockenu

To zjawisko, które możemy zaobserwować w Polsce, zwłaszcza w wysokich górach. Żeby je zobaczyć, trzeba ustawić się pomiędzy słońcem a chmurą lub mgłą, które znajdują się poniżej nas. Wtedy promienie słoneczne są za plecami, a my widzimy swój cień w chmurze. Najczęściej dzieje się to podczas patrzenia na chmury kłębiaste lub chmury średnie warstwowe. Nasze odbicie wydaje się powiększone i może być otoczone charakterystyczną obwódką, którą nazywa się glorią. Gloria to pierścienie w kolorach tęczy, które otaczają obserwowany cień. Taki widok może zaskoczyć osobę, które nie znała wcześniej tego zjawiska, bo efekt wygląda zdumiewająco.

Widmo Brockenu
Widmo Brockenu obserwowane w górach w Portugalii. / fot. 123RF

W Polsce mamy interesujący przesąd, który jest popularny wśród pasjonatów wycieczek górskich. Jeżeli podróżnik zobaczy widmo Brockenu, zwane też mamidłem górskim, zakończy swój żywot w górach. Można jednak odczynić ten urok, jeżeli zobaczy to zjawisko trzy razy. Wtedy wędrowiec może mieć pewność, że nie zginie na górskich szlakach.

Wieniec

Nazywa się go także lisią czapą. Kiedy Słońce, Księżyc lub jasną gwiazdę przesłania cienka warstwa chmury (ewentualnie mgły), wokół tych ciał niebieskich może utworzyć się obwódka. Przyjmuje postać wielobarwnej poświaty, niebieskiej lub fioletowej wewnątrz a czerwonej na zewnątrz. Powstaje dzięki zjawisku dyfrakcji światła. Im bardziej jednolite są kropelki wody, które wchodzą w skład takiej chmury, tym większa jest średnica obwódki, która najczęściej ma postać aureoli. Być może widzieliście to zjawisko, jeżeli jesteście fanami horrorów. 

Wieniec wokół księżyca
Wieniec wokół księżyca. Źródło: 123RF/Picsel

Czytaj dalej na następnej stronie

Zobacz najnowsze artykuły

Komentarze (5)

skipper65 15.04.2020 01:28

Widmo Brockenu znacy ze ino bedzie loło

ciunki11 14.04.2020 23:23

Nie uwierzycie ale przeszedłem jakieś 500m i poślizgnąłem się na kamyku i tylko dlatego , że akurat obok była półka to nie stoczyłem się na dół

ciunki11 14.04.2020 23:23

Zrobiłem takie zdjęcie w wysokich Tatrach .

ciunki11 14.04.2020 23:15

Kilka lat

przywalmi 14.04.2020 15:28

Jarosława spacerujący po placu Piłsudskiego to dobra czy zła wróżba i jakie uroki odczyniać To następny zabobon ciemnego ludy czy prawda objawiona