Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Studenci wracają na uczelnie - rozpoczęcie roku akademickiego

Dziś 1 października, a zatem na polskie uczelnie powracają studenci. Niektóre szkoły wyższe świętowały już rozpoczęcie roku akademickiego, inne dopiero będą. Jak będzie wyglądał powrót w uczelniane mury po roku, który większość spędziła, ucząc się zdalnie? 

Studenci wracają na uczelnie - rozpoczęcie roku akademickiego
W części zajęć studenci będą uczestniczyć stacjonarnie, w reszcie — zdalnie. /123RF/PICSEL

W tym roku nauka hybrydowa 

Po tym, jak minister Przemysław Czarnek zdecydował się uchylić rozporządzenie czasowo ograniczające działalność uczelni, większość uczelni na rok akademicki 2021/2022 wybrała naukę hybrydową. Niewielki procent wszystkich szkół wyższych zaplanowało dla swoich studentów jedynie naukę stacjonarną. MEiN podkreśla jednak, że to, w jakiej formie będzie przebiegać nauka w kolejnych miesiącach roku akademickiego, jest uzależnione od liczby zakażeń COVID-19. Możliwy jest scenariusz, w którym wszystkie uczelnie będą musiały przejść na tryb hybrydowy, a nawet całkowicie zdalny. Na ten moment jednak wszystkie zajęcia w trybie stacjonarnym mają być prowadzone z zachowaniem reżimu sanitarnego. Część uczelni zachęca studentów do szczepień dla dobra całej społeczności akademickiej. 

Które zajęcia w domu, a które na uczelni? 

Tam, gdzie zdecydowano się na naukę hybrydową, w części zajęć studenci będą mogli uczestniczyć w domu z wykorzystaniem narzędzi komputerowych, na inne będą musieli udać się na uczelnie. Terminy zajęć i przerwy między nimi mają być ułożone w taki sposób, by studenci mieli czas na przemieszczenie się z domu na uczelnię lub odwrotnie. Formę stacjonarną będą mieć przede wszystkim przedmioty, które odbywają się w małych grupach i dotyczą praktycznych umiejętności, jak ćwiczenia, warsztaty, laboratoria; a formę zdalną przede wszystkim wykłady czy inne typowo teoretyczne zajęcia.  

Joanna Cwynar

Zobacz najnowsze artykuły