Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Do Justyny. Tęskność na wiosnę (F. Karpiński)

Do Justyny. Tęskność na wiosnę (F. Karpiński)

Rodzaj literacki: liryka

Gatunek liryki: liryka miłosna

Utwór zbudowany został w oparciu o charakterystyczną dla twórczości ludowej zasadę kontrastu i paralelizmu (zestawienia odpowiadających sobie motywów tematycznych). Podmiot liryczny kreowany jest na gospodarza, nadaremnie czekającego plonów ze swojej ziemi. Opis stanu przeżyć wewnętrznych podmiotu kontrastuje poeta z otaczającą go przyrodą. Podczas gdy na świecie budzi się wiosna, wszystko rodzi się do życia, świeci słońce, zakwitają kwiaty, wzrasta zboże, śpiewają ptaki, w sercu podmiotu panuje smutek, ciemność i tęsknota:

„Już tyle razy słońce wracało

I blaskiem swoim dzień szczyci,

A memu światłu cóż to się stało,

Że mi dotychczas nie świeci?”.

Wszystkie kolejne zwrotki zbudowane są w identyczny sposób. Bogactwo, rozkwit i radość, charakterystyczne dla czasu wiosny, nie znajdują odzwierciedlenia w uczuciach podmiotu lirycznego. Mimo iż w całym utworze poeta w sposób bezpośredni nie mówi o miłości, można się domyślić, że przyczyną jego smutku jest rozłąka i tęsknota za ukochaną. Tytułową Justynę określa Karpiński jako światło, pszenicę, ptaszka, kwiatek, porównując ją w ten sposób do natury i przyrody. Wiosna, symbolizująca życie i miłość, jest dla cierpiącego podmiotu czasem smutku i żalu. Nieobecność ukochanej kobiety nie pozwala mu cieszyć się rozkwitającą i pełną radości przyrodą. Utwór kończy błagalna apostrofa do wiosny zawierająca prośbę o odzyskanie kochanej kobiety:

„O wiosno! Pókiż będę cię prosił,

Gospodarz zewsząd stroskany?

Jużem dość ziemię łzami urosił:

Wróć mi urodzaj kochany!”.

W swoim utworze Karpiński, posługując się prostym, śpiewnym językiem, stwarza sugestywny nastrój melancholii i smutku.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.