Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Czego nie wiesz o polskich przysłowiach i powiedzeniach

Panewka – co to znaczy?

Znacie określenie „spalić na panewce”? Używane jest coraz rzadziej, jednak pewnie mieliście do czynienia z tym powiedzeniem. Oznacza, że jakieś plany albo działania się nie udały. Być może wasze plany poprawienia oceny „spaliły na panewce”, ale mamy nadzieję, że tak się nie stało! 

No dobrze, ale czym jest wspomniana panewka? Jest to część broni palnej, połączona z otworem prowadzącym do lufy, czyli tak zwanym zapałem. Sypano na nią proch, który po zapaleniu przenosił ogień do ładunku miotającego. Dzięki temu broń odpalała, jednak nie działo się tak zawsze. Proch potrafił spalić się na wspomnianej panewce, przez co nie dochodziło do wystrzału.  

Filip z konopi - co to znaczy?

Filip z konopi
Filip, który właśnie wyskoczył z konopi. Źródło: 123RF/Picsel

Historia związana z tym przysłowiem jest podobna do tej z nocnym markiem, który wcale nie jest Markiem. Filipem (oprócz takich określeń jak tchórz, kusy, śpioch, czy ślepak) nazywano dawniej zająca szaraka. Te skoczne stworzenia występowały bardzo licznie w Polsce. Dziś przez wzrost liczebności polujących na nie lisów i wiele chorób, populacja tych skocznych ssaków znacząco się zmniejszyła. W przeszłości wokół domów i zagród sadzono konopie i wysokie trawy, w których mogły schować się zające przed psami. Są to zwierzęta bardzo płochliwe, dlatego nawet niewielki hałas powodował wyskakiwanie zajęcy (filipów) z konopi. To osobliwe zachowanie stało się zalążkiem jednego z najbardziej popularnych przysłów.

Zobacz najnowsze artykuły