Anomalie pogodowe występowały na świecie od zarania dziejów. Obecnie, przez zmiany klimatyczne, odchylenia od normy w meteorologii są coraz częstsze. W artykule przedstawiamy najciekawsze zjawiska pogodowe, które zdarzają się niezwykle rzadko.
Biała tęcza
Biała tęcza jest podobna do tej zwykłej, choć powstaje nieco inaczej — składa się z niewielkich kropel mgły, które pod wpływem światła, oddają biały kolor. By powstała biała tęcza, promienie słoneczne muszą padać pod kątem 30-40 stopni – z tego względu, to zjawisko można zaobserwować jedynie o poranku lub wieczorem.
Nadmorskie cappuccino
Piana morska nie jest niczym niespotykanym, jednak czasem, z powodu dużej ilości alg i soli, jest jej tak dużo, że wygląda, jak spienione cappuccino. Wtedy, piana zamienia się w gęstą substancję, która oblepia wszystko, co napotka. Takie zjawisko mówi o rosnącym zanieczyszczeniu wód.
Chmury tworzą wówczas charakterystyczny wały, które poruszają się z prędkością 50-60 km/h. Ich długość może wynosić nawet 1000 km. Zjawisko najczęściej występuje jesienią w Australii, jednak w 2017 można było je oglądać na Dolnym Śląsku.
Ogniste tornada
Ognisty diabeł to bardzo rzadka anomalia pogodowa. Występuje, gdy silne prądy tornada unoszą słupy ognia. Wir z płomieniami powstaje wtedy, gdy temperatura nagrzanej przez pożar ziemi jest dużo wyższa od temperatury powietrza.
Jezioro z trzech stron otaczają góry, a od północy łączy się z ciepłymi wodami Zatoki Wenezuelskiej. Gdy zachodzi słońce, wiatry uderzają w góry, podnosząc ciepłe powietrze, które zderza się z zimnym i w ten sposób tworzą się liczne wyładowania atmosferyczne.
Piorun kulisty
Jest to bardzo rzadkie zjawisko meteorologiczne, a naukowcy nie znają jeszcze procesu jego powstawania. Taki piorun występuje w formie kulistego obłoku świetlnego, który utrzymuje się w powietrzu nawet do kilkunastu sekund.
Komentarze (0)