Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Najdziwniejsze anomalie pogodowe

Anomalie pogodowe występowały na świecie od zarania dziejów. Obecnie, przez zmiany klimatyczne, odchylenia od normy w meteorologii są coraz częstsze. W artykule przedstawiamy najciekawsze zjawiska pogodowe, które zdarzają się niezwykle rzadko.

Najdziwniejsze anomalie pogodowe
Biała tęcza występuje tylko rano i wieczorem. /123RF/PICSEL

Biała tęcza

Biała tęcza jest podobna do tej zwykłej, choć powstaje nieco inaczej — składa się z niewielkich kropel mgły, które pod wpływem światła, oddają biały kolor. By powstała biała tęcza, promienie słoneczne muszą padać pod kątem 30-40 stopni – z tego względu, to zjawisko można zaobserwować jedynie o poranku lub wieczorem. 

Nadmorskie cappuccino 

Piana morska nie jest niczym niespotykanym, jednak czasem, z powodu dużej ilości alg i soli, jest jej tak dużo, że wygląda, jak spienione cappuccino. Wtedy, piana zamienia się w gęstą substancję, która oblepia wszystko, co napotka. Takie zjawisko mówi o rosnącym zanieczyszczeniu wód

 
Chwała poranna
 
Morning Glory (pol. Chwała Poranna) to bardzo rzadka anomalia pogodowa. Na granicy zimnego frontu, prąd zstępujący wypiera w górę wilgotne, ciepłe powietrze i ochładza się.
 
Morning_glory_clouds
Morning Glory jest bardzo rzadkim zjawiskiem. /fot. Wikipedia autor: Mick Petroff Licencja: CC BY 3.0

Chmury tworzą wówczas charakterystyczny wały, które poruszają się z prędkością 50-60 km/h. Ich długość może wynosić nawet 1000 km. Zjawisko najczęściej występuje jesienią w Australii, jednak w 2017 można było je oglądać na Dolnym Śląsku.

Ogniste tornada

Ognisty diabeł to bardzo rzadka anomalia pogodowa. Występuje, gdy silne prądy tornada unoszą słupy ognia. Wir z płomieniami powstaje wtedy, gdy temperatura nagrzanej przez pożar ziemi jest dużo wyższa od temperatury powietrza.

 
Takie tornado może poruszać się z prędkością nawet do 1000 km/h, a temperatura wiru przekraczać 1000 stopni Celsjusza. Najczęściej występuje podczas pożarów lasów, trzęsień ziemi czy erupcji wulkanów.
 
Latarnia Maracaibo
 
Jezioro Maracaibo znajduje się w Wenezueli. Jest to jedno z najstarszych jezior na świecie i zajmuje powierzchnię 14 343 kilometrów kwadratowych. Maracaibo słynie z tego, że panuje nad nim wieczna burza z piorunami – średnio przez 300 dni w roku i 9 godzin dziennie. Szacuje się, że liczba wyładowań atmosferycznych wynosi nawet do 250 na godzinę.
 
155267274_m
Na tym jeziorze burze są codziennością i potrafią trwać wiele godzin. /123RF/PICSEL

Jezioro z trzech stron otaczają góry, a od północy łączy się z ciepłymi wodami Zatoki Wenezuelskiej. Gdy zachodzi słońce, wiatry uderzają w góry, podnosząc ciepłe powietrze, które zderza się z zimnym i w ten sposób tworzą się liczne wyładowania atmosferyczne.

Piorun kulisty

Jest to bardzo rzadkie zjawisko meteorologiczne, a naukowcy nie znają jeszcze procesu jego powstawania. Taki piorun występuje w formie kulistego obłoku świetlnego, który utrzymuje się w powietrzu nawet do kilkunastu sekund.

 
Największy dotąd zaobserwowany miał szerokość ponad 150 centymetrów. Pierwsze takie wyładowanie atmosferyczne zostało udokumentowane dopiero w 2014 roku – wcześniej twierdzono, że to złudzenie optyczne.
 
Ognie świętego Elma
 
Ognie świętego Elma występują na statkach, skałach, drzewach, masztach czy lądzie i zwykle zapowiada nadejście burzy. Ta anomalia to zjawisko akustyczno-optyczne, które objawia się małymi, cichymi i ciągłymi wyładowaniami elektrycznymi. Nazwę zjawiska wymyślili marynarze, którzy uznali, że jego pojawienie się, oznacza wysłuchanie ich modlitw o łagodne burze – według legendy św. Elmo miał nigdy nie bać się piorunów. 
 
Dominika Knap

Zobacz najnowsze artykuły