Czasem, kiedy obserwujemy niebo, wydaje nam się, że oglądamy fragment filmu science-fiction. W tym kadrze chmury potrafią przybierać najróżniejsze kształty i mieć niecodzienne kolory. Dzisiaj wytłumaczymy wam, skąd się biorą i gdzie występują najdziwniejsze chmury.
Cavum – chmura w chmurze
To zjawisko jest często mylone z niezidentyfikowanym obiektem latającym (UFO), ze względu nietypowy kształt, który pojawia się na niebie. W rzeczywistości jest to chmura pierzasta, która powstaje w chmurze kłębiasto – pierzastej lub średniej - kłębiastej.
Cavum, czyli tzw. dziurkacz, może pojawić się na niebie, kiedy powietrze jest czyste i w atmosferze nie występują gwałtowne ruchy powietrza. Samolot, który przelatuje nad chmurami, zostawia spaliny, które w kontakcie z kroplami wody zamarzają. Powstałe w ten sposób kryształki lodu opadają, by w końcu wyparować, kiedy znajdą się już bliżej powierzchni globu. Wtedy w powstałej dziurze tworzy się chmura pierzasta.
Wiesz wszystko o chmurach? Rozwiąż test
Chmura soczewkowata
No to dalej bujamy w obłokach i wydaje nam się, że widzimy statki kosmiczne! W rzeczywistości jednak jest to przykład chmury soczewkowatej, która jest efektem zjawiska fenowego. Te chmury pojawiają się głównie w pobliżu masywów górskich. Nad ich wierzchołkami unosi się schłodzone powietrzne i w procesie kondensacji powstaje chmura. Kiedy powietrze opada, dochodzi do ocieplenia i chmura zanika, ponieważ panuje tam obniżone ciśnienie.
Altocumulus lenticularis (chmury soczewkowate) mogą być niebezpieczne dla pilotów samolotów, ponieważ na obszarach występowania tych chmur pojawiają się turbulencje.
Czytaj dalej na następnej stronie
Komentarze (1)
Jak możecie tak ludzi kłamać. Haarp dziura w chmurze. Nazwy dziwactw które człowiek tworzy podczas wpływania na zmianę pogody to wam wychodzą.
Najlepsza odpowiedź