Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Niezwykłe chmury

Chwała Poranna

Zjawisko „Morning Glory cloud” zdecydowanie trudniej zaobserwować niż poprzednie dwie chmury, ponieważ regularnie pojawia się tylko w jednym miejscu na ziemi. Mimo że Chwała Poranna utworzyła się kilkukrotnie na wybrzeżach innych kontynentów, to najczęściej widoczna jest w północnej Australii.

Tworzą ją chmury, które formują walec unoszący się nad ziemią na wysokości od 200 metrów do 2 kilometrów. Tak osobliwe kształty potrafią rozciągać się nawet na kilometr! Zjawisko powstaje przez zderzenie się ze sobą bryz wiejących z dwóch stron półwyspu Cape York, najczęściej w okresie od sierpnia do listopada.

Chwała poranna
Widok "Chwały porannej" z lotu ptaka. Autor: Mick Petroff. Licencja: CC BY-SA 3.0

Chwała poranna teoretycznie może powstać w Polsce, jednak nie będzie tak okazała, jak ta australijska. W 2017 roku to niesamowite zjawisko było obserwowane nad Ukrainą. Dajcie znać w komentarzach, czy wy widzieliście kiedyś chmury, które przypominają „Morning Glory”?

Zjawisko mamma

Załóżmy, że nie wiecie o istnieniu tego fenomenu. Wychodzicie pewnego pięknego dnia na balkon i obserwujecie taki widok, rodem z horroru albo apokaliptycznych wizji. Takie chmury nazywamy mamma lub mammatus, od łacińskiego słowa, oznaczającego wymię. I rzeczywiście te „dodatki do chmur” kształtem przypominają wymiona. Występują w różnych rodzajach chmur, między innymi na chmurach pierzastych, kłębiasto-pierzastych i kłębiasto-warstwowych. Często towarzyszą burzom, a powstają w skutek opadania zimnego powietrza.

Zjawisko mamma
Zjawisko mamma. Źródło: 123RF/Picsel

Czy udało wam się kiedyś zaobserwować któreś z tych niezwykłych zjawisk? Dajcie znać w komentarzach.

Podobał wam się ten artykuł? Przeczytajcie także:

Niezwykłe zjawiska optyczne na niebie

Zobacz najnowsze artykuły

Komentarze (1)

daniel0080 28.04.2020 12:31

Jak możecie tak ludzi kłamać. Haarp dziura w chmurze. Nazwy dziwactw które człowiek tworzy podczas wpływania na zmianę pogody to wam wychodzą.