Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz
Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Pięć wynalazków, które przewidział Stanisław Lem

Stanisław Lem to jeden z najpopularniejszych pisarzy literatury science-fiction na świecie. Zaskakujące, że Polakowi, tworzącemu od lat 50. XX wieku, udało się opisać mnóstwo wynalazków, z których dzisiaj korzystamy na co dzień. Oto najciekawsze z nich.

Pięć wynalazków, które przewidział Stanisław Lem
Stanisław Lem. Źródło: Polska Press/East News

Globalna sieć a współczesny Internet

W wielu utworach Lem ukazywał świat nastawiony na bardzo szybki rozwój technologiczny. Zanikały tradycyjne sposoby utrwalania informacji, takie jak papierowe książki, broszury i dokumenty. W swoim utworze Dialogi (1957)  futurolog przedstawił wizję, jak rozwiną się komputery. Pierwsze z nich nie mogły pomieścić zbyt dużej ilości danych, Lem wymyślił więc, że w jego wykreowanym świecie komputery będą łączyć się z innymi maszynami i tworzyć zrośnięte banki pamięci.

Internet
Dzisiaj wszyscy korzystamy z sieci Internet. Kilkadziesiąt lat temu była to wizja science-fiction. Źródło: 123RF/Picsel

W Obłoku Magellana (1955) pisarz przedstawił świat, w którym ludzie posiadają małe odbiorniki umożliwiające im korzystanie z olbrzymiej bazy danych. Ta fikcyjna sieć komputerowa do złudzenia przypomina koncepcję Internetu powstałą pod koniec lat 60., a więc jakieś 10 lat później od wizji Lema!

Podręczne urządzenia z danymi

Rewolucyjne było już to, że komputery u Lema to małe urządzenia dostępne w każdym domu, ale pisarz nie poprzestał na tym. Jeśli w jego niektórych utworach zanikały tradycyjne nośniki wiedzy i informacji ze świata, to w jakiej formie były dostępne książki, archiwa, filmy? Z Obłoku Magellana dowiadujemy się, że te dane zapisywane były na trionach – niewielkich urządzeniach zbudowanych z kwarcu, zmieniających swą strukturę za pomocą drgań elektrycznych. Dzięki nim powstała Biblioteka Trionowa zawierająca wszelki dorobek umysłowy ludzkości. W późniejszych czasach powstało urządzenie mające podobny sposób użytkowania do trionów – to nic innego jak pendrive! 

Zobacz najnowsze artykuły