Przejdź na stronę główną Interia.pl
Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Pięć wynalazków, które przewidział Stanisław Lem

Stanisław Lem to jeden z najpopularniejszych pisarzy literatury science-fiction na świecie. Zaskakujące, że Polakowi, tworzącemu od lat 50. XX wieku, udało się opisać mnóstwo wynalazków, z których dzisiaj korzystamy na co dzień. Oto najciekawsze z nich.

Pięć wynalazków, które przewidział Stanisław Lem
Stanisław Lem. Źródło: Polska Press/East News

Inteligentne roboty

Stanisław Lem w utworze Pokój na ziemi (1987) przedstawił jeszcze jedno ciekawe wyobrażenie przyszłości. Dotyczy ono sposobu prowadzenia wojen – ludzie przenoszą działania militarne na Księżyc i wykorzystują do tego maszyny bojowe, które samodzielnie ewoluują i uczą się nowych zadań. Co prawda pomysł toczenia walk na Księżycu nie sprawdził się (jeszcze), ale Lemowi udało się przewidzieć co innego.

Robot
Idziemy po Ciebie. Źródło: 123RF/Picsel

Pisarz zwrócił uwagę na zagrożenie płynące z przydzielania nowoczesnym maszynom coraz większej autonomii, przez co sztuczna inteligencja może osiągnąć wyższy  poziom wiedzy od człowieka i zapanować nad ludzkością. Dziś to dalej fikcja, ale spotkać można coraz bardziej rozwinięte technologicznie roboty wykonujące pracę za ludzi oraz drony i inne maszyny autonomiczne wykorzystywane przez wojsko. 

Wymienione wyżej wynalazki, to tylko niektóre pomysły Stanisława Lema, które spełniły się w teraźniejszym świecie. Polski artysta zasługuje na miano wizjonera przyszłości.

 

Zobacz najnowsze artykuły