Przejdź na stronę główną Interia.pl
Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Pięć wynalazków, które przewidział Stanisław Lem

Stanisław Lem to jeden z najpopularniejszych pisarzy literatury science-fiction na świecie. Zaskakujące, że Polakowi, tworzącemu od lat 50. XX wieku, udało się opisać mnóstwo wynalazków, z których dzisiaj korzystamy na co dzień. Oto najciekawsze z nich.

Pięć wynalazków, które przewidział Stanisław Lem
Stanisław Lem. Źródło: Polska Press/East News

Pierwowzory e-booków i audiobooków

Inne wizjonerskie urządzenia przechowujące dane Lem przedstawił w Powrocie do gwiazd (1961). Opisane tam czytniki książek zbudowanych z kryształków wyglądają niemal tak samo, jak współczesne czytniki e-booków – tak zwane optony miały jedną stronicę między okładkami, a tekst pojawiał się na niej za dotknięciem ręki. Większym powodzeniem cieszyły się lektany, które czytały na głos, a ludzie mogli ustawiać sobie rodzaj, tempo i modulację głosu.

ebook
Czy tak Stanisław Lem wyobrażał sobie optony?. Źródło: 123RF/Picsel

Brzmi to, jak działanie dzisiejszych audiobooków, ale literackie wynalazki Lema powstały pół wieku wcześniej! Opisy tak pomysłowych wynalazków, mających dziś swe odpowiedniki, zadziwiają i skłaniają do myślenia, czy autor nie miał czasem daru przewidywania przyszłości.

Gry symulujące ludzkie życie

Graliście kiedyś w Simsy? Wiecie, że zawdzięczacie tę rozrywkę Stanisławowi Lemowi? W utworze Cyberiada (1965) opisuje on działania bohaterów, którzy tworzą wiele sztucznych światów, nadają im kształt i kierują losem ich mieszkańców. To właśnie ta wizja przyszłości zainspirowała twórcę The Sims do opracowania jednej z najpopularniejszych współcześnie gier symulującej prawdziwe życie.

Zobacz najnowsze artykuły