W całej Polsce uczniowie biorą udział w zdalnych lekcjach. W trakcie zajęć online łatwo popełnić błąd językowy, który zauważy nauczyciel. Przeczytaj artykuł o najczęściej popełnianych pomyłkach i uważaj, żeby tak nie powiedzieć na lekcji!
Adres zamieszkania / zameldowania
Adres oznacza miejsce zamieszkania. Nie powinno się więc mówić o adresie zamieszkania, bo to oznaczałoby miejsce zamieszkania właśnie tego zamieszkania. Jako że zamieszkanie samo w sobie nie zamieszkuje to… chyba już wiadomo, na czym polega błąd. Ta sama sytuacja dotyczy adresu zameldowania.
Co ciekawie, ten występował w starych dowodach osobistych. Jednak od 1 marca 2015 obowiązuje w Polsce nowy wzór dowodu osobistego, w którym nie ma już adresu zameldowania. A ty jaki masz dowód osobisty? Z błędem językowym, czy już bez niego?
Wziąść
To chyba najbardziej powszechny błąd, na który z satysfakcją zwracają uwagę nauczyciele języka polskiego. Jedyną poprawną formą jest oczywiście „wziąć”, ale jeżeli już zdarzy wam się tak powiedzieć, możecie odwrócić sytuację na swoją korzyść. Powiedzcie, że zaczytaliście się w XIX wiecznej literaturze, gdzie autorzy korzystali z tej formy, świadomie używając słów gwarowych obok poprawnych językowo określeń. Zrobił tak Adam Mickiewicz w utworze „Pan Tadeusz”, czy np. Adam Asnyk w dziele „Napad na Parnas”.
Włanczać
Uważaj na ten błąd językowy! Wytykanie go stało się ogólnopolskim zwyczajem, nie tylko wśród polonistów. O ile pewnie nie zapiszesz w ten sposób tego słowa, to czasami może zdarzyć się, że powiesz tak w trakcie rozmowy. Poprawna forma to oczywiście „włączać”.
Dobra renoma
Jeżeli nauczyciel na lekcji powie, że jakieś uczelnie cieszą się dobrą renomą, możesz zwrócić mu uwagę. Renoma oznacza sławę i dobrą opinię o czymś lub o kimś. Niepoprawne jest więc stwierdzenie „dobra renoma”, gdyż renoma z samej definicji jest dobra. Zdecydowanie lepszym określeniem będzie „zasłużona renoma”.
Przygotowujesz się do egzaminów i chcesz sprawdzić swoją wiedzę z lektury „Pan Tadeusz”? W przyszłym tygodniu odbędzie się olimpiada „Przed egzaminami: Pan Tadeusz”. Aplikację na Android pobierzesz w Google Play.
Ilość uczniów
Jeżeli powiesz, że dzisiaj na lekcji online była niewielka ilość uczniów, możesz spodziewać się tego, że ktoś zwróci na to uwagę. Wszystko, co można policzyć, powinno się określać słowem liczba. Poprawna forma to „liczba uczniów”.
W miesiącu maju
Tej pomyłki wielu nauczycieli może nie zauważyć, ale to nie powód, żeby tak mówić. Jest to błąd leksykalny – klasyczny przykład pleonazmu, taki jak adres zamieszkania. Poznaj definicje pleonazmu w słowniku wyrazów obcych. Poprawnie należy powiedzieć „w maju”.
W każdym bądź razie
Ten błąd jest tak powszechny, że pewnie za jakiś czas przestanie być postrzegany jako pomyłka. Sformułowanie to wynika z połączenia dwóch zwrotów: „w każdym razie” i „bądź co bądź”. Uczniowie w rozmowie z nauczycielem powinni podjąć decyzję o wyborze jednego z nich.
W cudzysłowiu
Cytat zapisujesz zawsze w cudzysłowie, nigdy w cudzysłowiu. To bardzo powszechna pomyłka, na którą z pewnością zwróci uwagę każdy polonista!
Komentarze (3)
Dawniej ILOŚĆ MIEJSC ILOŚĆ KSIĄŻEK ILOŚĆ WYRAZÓW itp nikogo nie raziła. Dopiero w latach 90. nawiedzonym polonistom coś się nie spodobało.
Najlepsza odpowiedź
Autor nie ma zielonego pojęcia o czym pisze. W d.o. był adres zameldowania, powyższy nie musi byc tożsamy z adresem zamieszkania. W d.o. nie było błedu.
Najlepsza odpowiedź
Język polski to nie angielski, gdzie policzalność/niepoliczalność rzeczowników gra rolę. Uważam, że to niepotrzebna histeria.
Najlepsza odpowiedź