Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz
Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Nastroje uczniów wracających do szkół

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji pod koniec maja, po kilkumiesięcznej przerwie, kolejne roczniki wróciły do szkół. Jak czują się uczniowie mogący ponownie zasiąść w ławkach szkolnych? Czy materiał przerobiony zdalnie wymagać będzie powtórzenia?  

Nastroje uczniów wracających do szkół

Powrót do równowagi 

Podczas pandemii zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i rodzice musieli zmierzyć się z zupełnie nową sytuacją. W przeciągu chwili trzeba było nauczyć się funkcjonować w rzeczywistości, w której przeważał kontakt online. Zamknięcie w domach i brak możliwości bezpośredniego spotkania z drugą osobą sprawiły, że ludzie bardzo szybko zaczęli odczuwać bezsilność i bezradność.

Teraz kiedy powoli wracamy do realiów sprzed pandemii, pojawia się radość, ale również liczne obawy. Szczególnie widoczne jest to wśród uczniów. Coraz częściej słyszymy, że skarżą się na pogorszenie się ich relacji z rówieśnikami i nauczycielami, a także obniżony nastrój. Znaczący wpływ ma no to nadużywanie telefonów i komputerów oraz zamknięcie się na rzeczywistość niewykraczającą poza internet.  

Korzyści i szkody płynące z nauki zdalnej  

Brak motywacji, rozproszenie oraz niechęć do nauki to tylko niektóre z negatywnych skutków pozostałych po pandemii i towarzyszącej jej nauce zdalnej. Czy jednak sytuacja ta miała również swoje pozytywne aspekty? Ku zaskoczeniu, według większości uczniów odpowiedź brzmi: tak!  

Z biegiem czasu zaczęli oni dostrzegać korzyści płynące z pracy w domu m.in. możliwość wstawania na ostatnią chwilę, spożywania posiłków podczas zajęć oraz robienia kilku rzeczy jednocześnie bez większej kontroli nauczyciela. Wymówki jak „niedziałający mikrofon”, „słabe połączenie z internetem” oraz możliwość opuszczenia lekcji w dowolnym momencie stały się wyjątkowo komfortowymi rozwiązaniami dla uczniów. Takie podejście do lekcji wiąże się jednak z licznymi minusami. Możemy zaobserwować wśród uczniów rozleniwienie, rozkojarzenie, a także nasilającą się frustrację. Niektórych praca zdalna całkowicie zniechęciła do nauki. Wizja braku możliwości wyciągnięcia na lekcji smartfonu lub zastosowania wymówki w celu uniknięcia sprawdzenia wiedzy przytłacza uczniów wracających do szkół.  

Czego obawiają się uczniowie?  

Za niechęcią powrotu uczniów do szkoły przemawia m.in. strach przed rozliczaniem ich z okresu nauki zdalnej. Zarówno odpytywanie jak i sprawdzanie odrobionych zadań przez internet, nie równa się temu jak wygląda to w szkole. Pojawia się również obawa przed chęcią nadrobienia przez nauczycieli zaległości w bardzo krótkim czasie, co wiąże się z ogromną ilością nauki, licznymi kartkówkami, sprawdzianami wiedzy.   

Uczniowie narzekają również na dyskomfort spędzania przerw ze znajomymi w maseczkach, z czym nie musieli mierzyć się w domach. Nie brakuje także osób stresujących się na myśl o ponownym spotkaniu z rówieśnikami. Obawiają się oni wystawienia przez innych oceny na podstawie zmiany w wyglądzie, przybrania na wadze podczas siedzenia w domu, czy też utrudnień w ponownym nawiązaniu kontaktu z innymi ludźmi. Podobnie rodzice skarżą się na powrót swoich podopiecznych do szkół na jedynie trzy tygodnie przed wakacjami. Uważają, że ponowne przyzwyczajanie się, a następnie kolejna przerwa od warunków szkolnych negatywnie wpłyną na osłabiony dobrostan psychiczny młodzieży. 

Chęć powrotu do szkoły a strach przed wirusem  

Uczniowie przyznają, że po tak długiej przerwie są spragnieni kontaktu z rówieśnikami, a przy tym zmęczeni monotonią nauki przed ekranem. Niektórzy z nich ciesząc się na myśl o powrocie do szkoły, jednocześnie wciąż obawiają się zarażenia wirusem. Osoby dojeżdżające na zajęcia, często zmuszone są do korzystania z komunikacji miejskiej, co wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Nic więc dziwnego, że po kilku miesięcznym wsłuchiwaniu się w komunikaty nawołujące do ostrożności, uczniowie boją się o zarówno o swoje zdrowie, jak i ich najbliższych.  

Natalia Jarmul

 

Zobacz najnowsze artykuły