Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Maseczki w trakcie przerw? Będzie rozporządzenie

Rada Ministrów stworzyła projekt rozporządzenia, które nałoży na uczniów i studentów obowiązek noszenia maseczek w trakcie przerw w szkołach i na uczelniach. Ostateczna decyzja będzie jednak należała do dyrektorów i rektorów.

Maseczki w trakcie przerw? Będzie rozporządzenie
Uczniowie będą musieli nosić maseczki w przestrzeniach wspólnych szkoły, jeśli tak zadecyduje dyrekcja. /123RF/PICSEL

Projekt rozporządzenia zakłada wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek na terenie szkół i uczelni w czasie między zajęciami, chyba że „kierujący podmiotem postanowi inaczej”. Oznacza to, że dyrektorzy i rektorzy będą mogli wdrożyć w życie ten obowiązek, gdy zaobserwują taką konieczność. Ten akt prawny nie przynosi jednak żadnego nowego rozwiązania – możliwość wprowadzenia obligatoryjnych maseczek kierownicy placówek mają cały czas.  

Brak dyscypliny epidemicznej u Polaków

U Polaków zaobserwowano rozluźnienie w stosowaniu obostrzeń. Ten trend chce powstrzymać minister zdrowia, Adam Niedzielski. Podkreślał on na konferencji, że „Realne instrumenty w postaci szczepień i stosowania reżimu sanitarnego to te narzędzia, które przy powszechnym zastosowaniu pozwolą nam na przejście fali bez dodatkowych restrykcji. Mamy niewystarczający poziom dyscypliny epidemicznej”. 

Mandaty za brak maseczki

W październiku powrócono do wystawiania mandatów za brak maseczek. Adam Niedzielski poinformował w Legnicy, że „mamy uzgodnienie z policją takie, że polityka upomnień czy zwracania uwagi zamienia się w politykę wystawiania mandatów, czyli ta proporcja mandatów do upomnień będzie rosła”. Z 27 na 28 października policja ukarała mandatami za brak maseczki ponad 2 tysiące osób.

Dominika Knap

Zobacz najnowsze artykuły