Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Czego nie wiesz o Mazurach

Ostatnio zachęcaliśmy was do górskich wędrówek w artykule „Czego nie wiesz o polskich górach”. Dzisiaj przeniesiemy się w inny urokliwy region w Polsce, odwiedzimy piramidę i przekonamy się, czy Mazury to Kraina Tysiąca Jezior?

Czego nie wiesz o Mazurach
Jezioro Kisajno na Mazurach. Fot. 123RF/Picsel

Kraina Tysiąca Jezior

Na pewno w mediach słyszeliście to określenie. Czy jest ono trafne? Cytując klasyka „no tak średnio bym powiedział”. Na Mazurach możecie bowiem odwiedzić około 2600 jezior, czyli dużo więcej, niż wskazywałaby popularna nazwa. Do najpiękniejszych jezior w tym regionie możemy zaliczyć Jeziorak. To jeden z największych naturalnych zbiorników wodnych w tym regionie. Znajdziecie na nim sporo wysp, w tym taką, na której kręcono film „Gniazdo”. Dla osób, które interesują się nurkowaniem, dobrym wyborem będzie przejrzyste jezioro Piłakno, z odpowiednią infrastrukturą do tego rodzaju hobby. A jeżeli chcecie zobaczyć zbiornik, z którego nie widać drugiego brzegu i nie będzie to Bałtyk, koniecznie pojedźcie nad największe polskie jezioro – Śniardwy.

Wilczy Szaniec

Jeżeli interesujecie się historią II wojny światowej, Wilczy Szaniec powinien być obowiązkowym miejscem na waszej mapie podróży po Krainie Około Dwóch Tysięcy Sześciuset Jezior. To jedno z ośmiu miejsc stacjonowania Kwatery Głównej Hitlera. Kompleks budynków powstał z myślą inwazji na ZSRR. Znajduje się 8 km od Kętrzyna, w pobliżu osady leśnej Gierłoż. Na terenie Wilczego Szańca znajdowało się około 50 bunkrów! Miejsce jest świadkiem historii. To tutaj Hitler wydawał rozkazy, spotkał się z Benito Mussolinim, tutaj także przeprowadzono nieudany zamach na jego życie.

Wilczy Szaniec
Ruiny kwatery Adolfa Hitlera. Fot. 123RF/Picsel

Dzisiaj znajduje się tam Muzeum „Wilczy Szaniec”, w którym możecie zobaczyć wystawę broni z tego okresu, wystawę o powstaniu warszawskim, a także tablice informujące o przeznaczeniu budynków. Czy możecie uwierzyć, że jeszcze przed 2017 rokiem można było tam rozgrywać mecze w paintball?

Zobacz najnowsze artykuły