Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna

Z czasem niektóre informacje, których uczyli się w szkole wasi rodzice, czy nawet starsze rodzeństwo, przestają być aktualne. Niektóre wynikają z małych błędów, które następnie powielano przez lata. Część wiedzy zweryfikowały najnowsze badania. Dzisiaj wakacyjnie, z przymrużeniem oka przeczytajcie, które ze szkolnych faktów okazały się mitami.

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna
123RF/Picsel

Świnka morska nie istnieje

Właściwie istnieje, ale od 2015 roku jedynie w mowie potocznej. Od tego czasu to miłe zwierzątko nazywamy kawią domową. Jak informują autorzy wydanej wtedy publikacji „Polskie nazewnictwo ssaków świata”, określenie świnka morska powstało poprzez nieudane tłumaczenia – najpierw z języka keczua na angielski, później z angielskiego na polski. Co ciekawie, w języku hiszpańskim i włoskim kawię nazywa się „małą świnią z Indii”.

Kawia Domowa
Widzieliście dzisiaj coś bardziej uroczego? Fot. 123RF.COM/PICSEL

Wiedzieliście, że to zwierzątko zostało udomowione co najmniej 2500 lat p.n.e. przez Indian w Ameryce Południowej? Były wykorzystywane przez nich jako pokarm i zwierzęta rytualne.

Przez głowę ucieka 50 procent ciepła

O tej porze roku może to nie mieć dla was znaczenia. Kiedy jednak zbliżą się zimniejsze dni, usłyszycie „Załóż czapkę, bo się przeziębisz”. Z jakiegoś powodu panuje przekonanie, że przez głowę ucieka z naszego organizmu połowa ciepła. Wprawdzie sama konstrukcja tego powiedzenia jest zastanawiająca, mimo to naukowcy sprawdzili ten mit i udało im się go obalić. Z powodu cienkiej warstwy tłuszczowej skóra głowy jest bardziej podatna na wahania temperatury, jednak nie ma znaczenia czy to głowa, brzuch, czy ręka. Wystarczy, że jakakolwiek część ciała jest odsłonięta na mrozie i już możecie zachorować.

Zobacz najnowsze artykuły

Komentarze (11)

J316 4 tygodnie temu

C.D. Dzisiaj widać, co się dzieje z powodu takiego myślenia. Ewolucja - człowiek pochodzi od małpy. Jezus Chrystus pochodził od małpy?

J316 4 tygodnie temu

C.D. Dzisiaj nie ma już nauki tylko naukowizm - dziedzina mająca na celu tworzenia teorii, które mają przekonywać ludzi, że Bóg nie istnieje.

J316 4 tygodnie temu

C.D. Jeśli nasza planeta została stworzona najpierw, to wokół czego krążyła przez te trzy dni zanim powstało Słońce?

J316 4 tygodnie temu

C.D. Słońce powstało dnia czwartego

”I tak upłynął wieczór i poranek - dzień CZWARTY.” (Rdz 1, 19)

J316 4 tygodnie temu

Już samo zakończenie zdania w ostatnim kłamstwie - Układ Słoneczny - jest kłamstwem.

„Na początku Bóg stworzył niebo i ZIEMIĘ” (Rdz 1,1)

marko 4 tygodnie temu

do Piools. Wysokość drzewa= stosunek twojego wzrostu do długości twojego cienia pomnożone przez długość cienia drzewa.

roy156 4 tygodnie temu

Bzdurny,nic nie wnoszący artykulik...

Piools 4 tygodnie temu

Szkola uczy wkuwania a nie wykorzystania wiedzy. Ala ma konkurenta googla

Piools 4 tygodnie temu

A jak obliczyc wysokosc drzewa na podstawie dlugosci jego cienia?

Piools 4 tygodnie temu

Na jakim globie mozna zamontować baterie sloneczne w takim miejscu, aby miec je oswietlone przez słońce 24h na dibe 365 dni w roku?