Zdarza się, że wielkie odkrycia okupione są wysiłkiem, cierpieniem, a niekiedy nawet ofiarami. Do śmierci prezentowanych w artykule innowatorów przyczyniły się... ich własne wynalazki.
Henry Winstanley
Henry Winstanley był XVII-wiecznym, angielskim inżynierem i wynalazcą, który zbudował m.in. Matematyczny Teatr Wodny, będący atrakcją turystyczną, która łączyła w sobie fajerwerki, fontanny, automaty i mechanizmy serwujące odwiedzającym napoje. Jednak wynalazkiem, który przyniósł mu zgubę, była zaprojektowana i wybudowana przez niego latarnia morska.
Po tym, jak pięć jego statków rozbiło się w pewnym skalistym miejscu, wpadł na pomysł, by zbudować latarnię, która będzie oznaczać niebezpieczne skały i tym samym chronić żeglujących. Budowla miała wysokość 35 metrów, a w środku niej paliło się 60 świec. Wynalazek spełniał swoją funkcję aż do burzy z 26 listopada 1703 r., która była jedną z największych nawałnic w historii Wielkiej Brytanii. Silne wiatry i fale porwały latarnię z Winstanleyem w środku. Ani latarni, ani jej konstruktora nigdy nie odnaleziono.
Thomas Midgley Junior
Ten amerykański chemik i mechanik wymyślił wiele wynalazków, które miały szerokie zastosowanie w XX wieku. Odkrył, m.in. że związek czteroetylu ołowiu może być dodawany do benzyny, aby zapobiegać stukaniu silników w samochodach. Niestety innowator w 1940 roku zapadł na chorobę Heinego-Medina i stracił władzę w nogach. By ułatwić sobie funkcjonowanie, zaprojektował i zamontował nad swoim łóżkiem system kół pasowych, dzięki którym mógł samodzielnie podnosić się do pozycji siedzącej. 2 listopada 1944 roku odnaleziono jego ciało zaplątane w liny mechanizmu, które spowodowały jego uduszenie. Do dziś nie wiadomo, czy było to samobójstwo, czy nieszczęśliwy wypadek.
Thomas Andrews
Thomas Andrews był dyrektorem zarządzającym stoczni Harland & Wolff w Belfaście i jednym z architektów morskich jej najbardziej luksusowego dzieła — Titanica. Konstruktor wyruszył w dziewiczy rejs statku, aby nadzorować jego działanie na morzu. W nocy 14 kwietnia 1912 r., po uderzeniu Titanica w górę lodową, Andrews wraz z kapitanem Edwardem Smithem ustalili, ile czasu zostało do całkowitego zatonięcia statku. Podobno w tych ostatnich godzinach konstruktor okrętu przeszukiwał kabiny pasażerów, by namówić niedowierzających w katastrofę na wejście do szalup ratunkowych. Sam honorowo pozostał na pokładzie swojego wynalazku do końca i wraz z nim poszedł na dno. Jego ciała nigdy nie odnaleziono.
Jean-François Pilâtre de Rozier
Ten francuski chemik i fizyk wynalazł m.in. respirator, maskę gazową i skafander nurkowy. Był też pionierem lotów balonem i pierwszym człowiekiem, który wybrał się w taki lot bez uwięzi. Później testował również zmodernizowaną wersję wynalazku, która składała się z dwóch balonów — pierwszy, napełniony gorącym powietrzem, znajdował się na dole, a drugi, napełniony wodorem, na górze.
Takim podwójnym balonem chciał przelecieć kanał La Manche wraz z przyjacielem — Pierre’em Romainem. Niestety w trakcie tego lotu,15 czerwca 1785 roku, iskra z pieca podgrzewającego dolny balon wypaliła dziurę w górnym — w ten sposób zapalił się wodór i zaczęła płonąć płachta balonu. Rozier i jego towarzysz spadli na ziemię z około 300 m. Obaj mężczyźni zginęli na miejscu.
William Bullock
William Bullock dokonał kilku kluczowych wynalazków technologicznych dotyczących prasy drukarskiej. Stworzył m.in. maszynę rotacyjną do dwustronnego drukowania gazet, która mogła być stale zasilana papierem, co wyeliminowało potrzebę ciągłego podawania ręcznie papieru i zwiększyło jej wydajność do około 11 tys. arkuszy na godzinę. 3 kwietnia 1867 r. wynalazca regulował stopą prasę, a jego noga zaplątała się w ruchomy pas i została zmiażdżona. W ranę wdała się gangrena i kończyna musiała zostać amputowana. Bullock zmarł z powodu komplikacji chirurgicznych podczas zabiegu.
Joanna Cwynar
Komentarze (0)