Wakacje to długo wyczekiwany czas po roku szkolnym, zwłaszcza tym, spędzonym prawie całkowicie na zdalnej nauce. Już wkrótce będziecie mogli odpocząć od lekcji i wykorzystać ten czas dla siebie. W tym artykule dowiecie się, o czym trzeba pamiętać, żeby spędzić je bezpiecznie.
Smartfon na wakacjach
Trudno wyobrazić sobie życie bez tego narzędzia, tym bardziej w czasie wakacji. Pozwala zapisać najważniejsze momenty w postaci zdjęć i filmów, umożliwia kontakt z rodzicami i znajomymi, wskazuje ciekawe atrakcje w nowych miejscach. W razie wypadku to pierwszy przedmiot, który się wyciąga, żeby wezwać służby ratunkowe. Dlatego dobrze postarać się o to, żeby bateria była cały czas naładowana. Szczególnie podczas zagranicznych wyjazdów, które, być może będą możliwe i łatwiejsze w czasie przerwy letniej. Nie zapomnijcie o powerbanku - dobrze, mieć go zawsze przy sobie. Warto też rozważyć zabranie zapasowego telefonu. Jest spora szansa, że wasi rodzice mają gdzieś w biurku schowane stare komórki. W razie uszkodzenia nowego smartfona wystarczy przełożyć kartę SIM i można być dalej w kontakcie z najbliższymi osobami.
Telefon jest niezbędny przy wielu problematycznych sytuacjach, ale dobrze pamiętać również o jego zabezpieczeniu. Smartfon jest źródłem waszych danych osobowych, rozmów w komunikatorach, notatek, zdjęć, czy środków na koncie bankowym. Jeśli nie ma odpowiedniej blokady, zgubiony lub ukradziony naraża was na znaczne koszty i potencjalne problemy. Dlatego dobrze ustawić sobie, nawet podwójne, zabezpieczenie urządzenia i karty SIM, po to, żeby telefon stał się bezużyteczny w rękach złodzieja.
Bezpieczne kąpiele
Wakacje to kąpiele w jeziorach, morzach i rzekach. Nawet jeśli nie wyjeżdża się poza swój rejon, można znaleźć w okolicy różne zbiorniki wodne oblegane w ciepłe dni. Należy bardzo uważać i przestrzegać zasad bezpiecznej zabawy w wodzie. Pływać można tylko w miejscach dopuszczonych do kąpieli wodnej i strzeżonych, gdzie pracuje ratownik. Warto sprawdzić też zanieczyszczenie w miejscu, w którym wchodzi się do wody. Ważne są również warunki pogodowe i temperatura wody. Jeżeli ma mniej niż 14 stopni Celsjusza, lepiej się w niej nie kąpać. Popularne zimą i wczesną wiosną morsowanie zostawcie doświadczonym pływakom. Nagła zmiana temperatury ciała w przypadku wskoczenia do tak zimnej wody, może skutkować wstrząsem termicznym. Nie powinno się także wchodzić do wody, jeśli nie ma odpowiednich warunków pogodowych. Porywisty wiatr, gwałtowna burza lub mgła oznaczają czerwoną flagę i stanowczy zakaz kąpieli.
Skakanie do wody w nieznanych miejscach grozi poważnym kalectwem, a nawet śmiercią. Niezależnie od tego, czy są to skoki „na nogi”, „na bombę” czy „na główkę”. Niebezpiecznie jest też pływanie na czczo i bezpośrednio po wysiłku, wchodzenie do wody „po zmroku”, podtapianie znajomych w ramach „zabawy” czy wypływanie materacem dmuchanym na głębokie wody.
Komentarze (0)