Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Jak nauczyć się szybko pisać na klawiaturze?

Od lat komputery i laptopy są nieodłącznym elementem naszego życia. Urządzenia te ułatwiają nam wyszukiwanie informacji, pisanie tekstów czy komunikację z innymi ludźmi. Umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze może nam to wszystko jeszcze bardziej uprościć. 

Jak nauczyć się szybko pisać na klawiaturze?
Szybkie pisanie na klawiaturze to umiejętność, której można się nauczyć. /123RF/PICSEL

Szybkie pisanie na komputerze to umiejętność, którą trzeba wyćwiczyć. Początkowo może wydawać się to trudne, ale z czasem staje się coraz łatwiejsze – praktyka czyni mistrza. Z sondażu Ratatype wynika, że średnia prędkość pisania wynosi 41 słów na minutę, a za płynne pisanie uznaje się 60 słów na minutę. Szybkość ma duże znaczenie – pisząc tekst z prędkością 41 słów na minutę, w ciągu 3 godziny napiszemy tyle, ile napisalibyśmy w ciągu 2, gdybyśmy pisali bezwzrokowo. Bezwzrokową metodę uważa się właśnie za najszybszą. By nauczyć się sprawnego pisania, warto najpierw zapoznać się z kilkoma przydatnymi informacjami. 

Po pierwsze „F” i „J”

Na klawiszach „F” i „J” znajdują się wypustki, na których powinny spoczywać palce wskazujące. Powinniśmy też zaznajomić się z proponowanym układem, dotyczącym tego, który palec danej ręki operuje poszczególnymi klawiszami, np. palec serdeczny prawej ręki powinien naciskać klawisz „0”, „o”, „l” i kropkę. 

124867082_m
Wypustki na klawiszach „F” i „J” mogą pomóc w nauce szybkiego pisania. /123RF/PICSEL

Polskie znaki

Do stworzenia polskich znaków (ą, ę, ć, ł, ń, ó, ś, ż, ź) trzeba użyć klawisza „alt”. Najprościej będzie wyrobić sobie nawyk wciskania go prawym kciukiem. Do pisania dużych liter przydadzą się dwie ręce – palcem jednej wciskamy „shift”, a palcem drugiej żądaną literę.

Odpowiednia klawiatura

Istnieje wiele klawiatur, ale najważniejszym kryterium przy wyborze takiej, do szybkiego pisania, jest profil klawiszy – jedne są płaskie (tzw. laptopowe), a drugie z wysokimi klawiszami. W tym przypadku bardziej praktyczna może okazać się ta o niskim profilu klawiszy. 

Pisanie bezwzrokowe

Im częściej i dłużej nabywa się praktykę w pisaniu na komputerze, tym szybciej można nauczyć się pisania bezwzrokowego. Statystycznie umiejętność tę opanowuje się 3 miesiące, a najważniejsze w nauce tej zręczności są trening i systematyczność. Poświęcenie 10 minut dziennie na praktykowanie pisania bezwzrokowego w zupełności wystarczy – ważne, by być konsekwentnym. Warto zacząć od pisania prostych słów, następnie krótkich zdań, aż do pełnych tekstów. Najprostszym ćwiczeniem może okazać się pisanie własnego imienia i nazwiska z zamkniętymi oczami. Musimy zapisywać daną frazę tyle razy, ile będzie trzeba, do czasu, gdy nie będzie nam to już sprawiało problemu. Początki mogą być trudne, ponieważ pisanie bez patrzenia na klawiaturę będzie nam zajmowało sporo czasu. Najpierw więc trzeba się zapoznać z układem liter i zapamiętać go. Następnie próbować pisać. Po kilku treningach będzie można zauważyć pierwsze efekty, a szybkość pisania zacznie systematycznie wzrastać.

Dominika Knap

Zobacz najnowsze artykuły