Dziś 14 października, czyli święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty, nazywane Dniem Komisji Edukacji Narodowej. Obchodzimy je już od 49 lat, jednak jego historia sięga jeszcze bardziej zamierzchłych czasów.
Powstanie Komisji Edukacji Narodowej
Jak sama nazwa święta wskazuje, ma ono upamiętniać powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszą w Europie instytucją oświatową, przypominającą współczesne ministerstwa. Wymyślił ją król Stanisław II August, a ustanowił Sejm Rozbiorowy 14 października 1773. Powstanie takiego centralnego organu władzy oświatowej było potrzebne, ponieważ zakon jezuitów, który wcześniej zajmował się nauczaniem i prowadzeniem szkół w Rzeczypospolitej, został rozwiązany przez papieża Klemensa XIV. Polskiej edukacji groził wówczas upadek.
Święto pracowników oświaty
Nim powstał Dzień Nauczyciela, od 1957 roku, 20 listopada obchodzono święto o nazwie Międzynarodowy Dzień Karty Nauczyciela. Dopiero w 1972 roku uroczystość przeniesiono na 14 października, czyli dzień, w którym stworzono KEN. Od tego czasu Dzień Nauczyciela obchodzi się we wszystkich instytucjach oświatowych, a nauczycielom i innym pracownikom niepedagogicznym są przyznawane nagrody, odznaczenia i medale za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.
Joanna Cwynar
Komentarze (0)