Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Dzień Nauczyciela

Dziś 14 października, czyli święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty, nazywane Dniem Komisji Edukacji Narodowej. Obchodzimy je już od 49 lat, jednak jego historia sięga jeszcze bardziej zamierzchłych czasów. 

Dzień Nauczyciela
Święto oświaty ma w Polsce długą tradycję. /123RF/PICSEL

Powstanie Komisji Edukacji Narodowej 

Jak sama nazwa święta wskazuje, ma ono upamiętniać powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszą w Europie instytucją oświatową, przypominającą współczesne ministerstwa. Wymyślił ją król Stanisław II August, a ustanowił Sejm Rozbiorowy 14 października 1773. Powstanie takiego centralnego organu władzy oświatowej było potrzebne, ponieważ zakon jezuitów, który wcześniej zajmował się nauczaniem i prowadzeniem szkół w Rzeczypospolitej, został rozwiązany przez papieża Klemensa XIV. Polskiej edukacji groził wówczas upadek. 

Święto pracowników oświaty 

Nim powstał Dzień Nauczyciela, od 1957 roku, 20 listopada obchodzono święto o nazwie Międzynarodowy Dzień Karty Nauczyciela. Dopiero w 1972 roku uroczystość przeniesiono na 14 października, czyli dzień, w którym stworzono KEN. Od tego czasu Dzień Nauczyciela obchodzi się we wszystkich instytucjach oświatowych, a nauczycielom i innym pracownikom niepedagogicznym są przyznawane nagrody, odznaczenia i medale za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. 

Joanna Cwynar

Zobacz najnowsze artykuły