Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Jedzenie przed maturą. Jak przygotować sobie śniadanie na 100 procent!

Od poniedziałku trwają maturalne zmagania.Ten rok na pewno zapadnie uczniom w pamięć. Pandemia koronawirusa, przekładane egzaminy, niepewność co do sposobu przeprowadzenia egzaminu i samotne przygotowania. Chcecie wiedzieć, jak pomóc sobie na ostatniej prostej? A może unikać w dniu egzaminu? Jeśli tak, czytajcie dalej!

Jedzenie przed maturą. Jak przygotować sobie śniadanie na 100 procent!
Tak wygląda śniadanie w idealnym świecie. Przed maturą to jednak trochę zbyt dużo! / fot. 123RF

Orzechy włoskie poprawiają pamięć – prawda czy mit?

Nie ma co się oszukiwać, że zjedzenie kilograma orzechów na dzień przed ważnym egzaminem przyniesie efekty. Co więcej – nie róbcie nic takiego! Nadmierne spożycie ciężkostrawnych orzechów może przynieść nieprzyjemne efekty w postaci zgagi i złego samopoczucia. Czy to znaczy, że musimy o nich zapomnieć? Wręcz przeciwnie, warto dodać ich rozsądne ilości do codziennej diety lub pogryzać w czasie nauki. Zawarta w nich witamina A i C oraz liczne minerały pobudzają pracę mózgu, wzmacniają pamięć i koncentrację.

Orzechy włoski
Jedzenie orzechów włoskich wpływa na radzenie sobie ze stresem. / fot. 123RF

Orzechy włoskie charakteryzuje też bardzo wysokie stężenie DHA, rodzaju kwasu tłuszczowego Omega-3. Naukowcy wykazali, że DHA poprawia zdolności poznawcze u dorosłych oraz zapobiega lub poprawia związany z wiekiem spadek funkcji poznawczych. Wystarczy ćwierć szklanki orzechów włoskich, by zapewnić sobie prawie 100% zalecanego dziennego spożycia DHA. Dodatkowe badania w laboratorium wykazały, że osoby z orzechami włoskimi i olejem orzechowym w swojej diecie łagodniej przeżywają stresowe sytuacje takie, jak egzamin maturalny.

Czytaj więcej na Smaker.pl - Orzechy na pamięć

Kawa z mlekiem, czarna, a może z… czekoladą?

Na typowym zdjęciu przedstawiającym zakuwanie do matury lub innego egzaminu nie może obyć się bez ogromnego kubka. Pobudzające właściwości kawy docenił niejeden z nas, który musiał zarwać noc, żeby skończyć projekt do szkoły lub na studia, albo przywrócić się do życia po całonocnym maratonie seriali. Czy wypicie hektolitrów kawy przed maturą ma sens?

Nie – jeśli nie pijesz na co dzień tego napoju, odpuść sobie eksperymenty. Kawa działa drażniąco na żołądek, a Ty musisz wysiedzieć przepisowy czas w możliwie najlepszej kondycji. Ponadto wypicie dużych ilości kawy może skutkować rozdrażnieniem, brakiem możliwości skupienia się i drżeniem rąk – to w połączeniu z maturalnym stresem nie wydaje się przepisem na sukces.

Ból brzucha
fot. 123RF

Kofeina utrzymuje mózg w gotowości, blokując adenozynę, przekaźnik chemiczny, który powoduje senność, więc jeśli pijesz kawę regularnie, przed maturą wybierz jej czarną wersję. Dodatek mleka może wzmagać niekorzystne działanie kawy na żołądek.

Czytaj więcej na Smaker.pl - Kawa i czekolada. To połączenie uczyni cię mądrzejszym

Jeśli chcesz wspomagać się tym kofeinową w czasie nauki albo przed maturą, rozważ dodanie do niej napoju kilku kostek czekolady. Dobrej jakości gorzka czekolada wspomaga pamięć, pobudza koncentrację, minimalizuje zmęczenie. Magnez zawarty w czekoladzie zbawiennie oddziałuje na układ nerwowy. Naukowcy z Uniwersytetu Georgia przeprowadzili eksperyment, z którego wynika, że studenci w dniach, kiedy pili kawę z czekoladą, wykazywali się znacznie wyższym poziomem koncentracji, niż osoby pijące inne napoje. Czas reakcji na zadania zdecydowanie się skrócił, a średni wynik testu znacząco się podniósł. Co więcej, zauważono, że zmieszanie kawy z czekoladą łagodzi efekty uboczne działania kofeiny, takie jak nadmierne pobudzenie lub drażliwość. Czy trzeba was jeszcze przekonywać?

Zobacz najnowsze artykuły