Dla efektywnej nauki dzieci powinny mieć zapewnione odpowiednie oświetlenie, porządek i ustawienie mebli. Jeśli te warunki zostaną spełnione, poszerzanie wiedzy będzie przyjemniejsze i szybsze.
Większość dzieci potrzebuje skupienia, ciszy i spokoju, by się uczyć. Nie wszystko jednak zależy od ilości przeczytanych książek czy przerobionych zadań. Kluczowe znaczenie ma również to, jak ułożone są meble, ilość kurzu i roztoczy, sposób oświetlenia pokoju, a także jego temperatura.
Kącik nauki dla dziecka
Własny pokój dziecka to nie wszystko. Powinien być on dobrze i wygodnie urządzony. Najlepsze miejsce do nauki będzie nieopodal okna, a najlepiej naprzeciwko niego. Biurko pod oknem będzie dobrze oświetlone przez światło dzienne. Mebel ten nie może być ani za duży, ani za mały – dziecko powinno mieć wystarczająco dużo miejsca na książki, zeszyty i ewentualny laptop czy komputer. Wygodne może być biurko z szufladami, ułatwiające dostęp do książek. Na blacie powinny znajdować się wszelkie niezbędne przedmioty i przybory, które są przydatne do nauki. Dobrymi pomocnikami będą segregatory – można uporządkować w nich różne karty pracy, rysunki, konspekty czy zadania. Krzesło powinno być wygodne i dostosowane do wysokości biurka. Najlepszym rozwiązaniem będzie krzesło biurowe na kółkach – można regulować jego wysokość i szybciej poruszać się po pokoju.
Czyste otoczenie
Nie da się całkowicie wyeliminować brudu, ale można z nim skutecznie walczyć. Czysty pokój gwarantuje lepsze samopoczucie i efektywniejszą naukę. Dodatkowo kurz i roztocza sprzyjają alergii. Roztocza żywią się martwym naskórkiem ludzi i zwierząt. Najwięcej tych małych żyjątek jest w materacach, dywanach i zabawkach pluszowych. By pozbyć się jak największej ilości roztoczy, należy zwiększyć ilość światła w pomieszczeniu lub wystawić materac czy zabawki na działanie promieni słonecznych – tego te pajęczaki nie lubią najbardziej.
Dodatkowo warto zwiększyć częstotliwość odkurzania pokoju czy zmiany pościeli. Pomocny może okazać się również domowy nawilżacz powietrza z czujnikami. Roztocza lubią wysoką wilgotność, więc dzięki czujnikom można kontrolować zawilgocenie tak, by nie było za duże. Zabawki trzeba też co jakiś czas dezynfekować, co ograniczy namnażanie się tych drobnoustrojów.
Odpowiednie oświetlenie
Dobrze dobrane lampy i źródło światła będą sprzyjały nauce, jak i zabawie. Najlepiej oświetlone powinno być biurko, gdzie dziecko się uczy, ale również bawi. Najodpowiedniejszym wyborem będą lampy LED, które świecą mocno, a jednocześnie nie męczą oczu. Dodatkowo mają niski pobór mocy, co przekłada się na niższe rachunki za energię elektryczną. Warto postawić na wysoką lampę podłogową, z regulowanym kloszem – można dzięki niej ustawiać, gdzie ma padać strumień światła, a także przestawić ją w inne miejsce w razie potrzeby. Oświetlenie przy łóżku powinno być natomiast delikatne i o mniejszym natężeniu. Mniej uwagi można poświęcić lampom sufitowym – jeśli biurko zostanie dobrze oświetlone przez inny punkt świetlny, wybór oświetlenia sufitowego może odbywać się wedle uznania.
Dominika Knap
Komentarze (0)