Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Szczepienia uczniów: w szkołach tydzień informacyjny

Wraz z początkiem września i powrotem dzieci do nauki stacjonarnej, w placówkach oświatowych rozpocznie się tydzień informacyjny, w którym uczniowie i ich rodzice, będą mogli dowiedzieć się więcej na temat szczepień w szkołach.

Szczepienia uczniów: w szkołach tydzień informacyjny
Podczas tygodnia informacyjnego odbędą się spotkania informacyjne z rodzicami i lekcje na temat szczepień. /123RF/PICSEL

Co po powrocie do szkół?

1 września wszyscy uczniowie wracają do nauki stacjonarnej. Początkiem sierpnia Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło wytyczne dla szkół, a do połowy września będą dostarczane do placówek oświatowych środki ochrony oraz bramki dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury. W trzecim tygodniu miesiąca mają natomiast rozpocząć się szczepienia uczniów od 12. roku życia.

Tydzień informacyjny 

Nim jednak rozpocznie się akcja szczepień, dyrektorzy szkół muszą zebrać informacje o tym, jak duże jest zainteresowanie szczepieniami wśród młodzieży. W związku z tym resort we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji przygotował materiały dotyczące szczepień uczniów od 12. roku życia, które mają być wykorzystane jako pomoc w organizacji tygodnia informacyjnego w szkołach. W trakcie jego trwania będą odbywały się lekcje i zajęcia z wychowawcami o szczepieniach oraz dotyczące tego tematu spotkania informacyjne z rodzicami. 

Co będzie przekazywane uczniom i ich opiekunom?

Pakiety informacyjno-edukacyjne, które zostaną wysłane do szkół, mają zawierać: scenariusze lekcji, które będą mogli realizować podczas zajęć nauczyciele i wychowawcy; materiały edukacyjne, pochodzące od wirusologów i epidemiologów; a także filmy dotyczące szczepień. Tematyka znajdujących się w pakietach pomocy, będzie dotyczyła m.in. historii szczepionek i ich znaczenia dla walki z chorobami zakaźnymi, konsekwencji nieszczepienia się, ochrony przed wirusami oraz odpowiedzialności społecznej w dobie pandemii. Wszystkie te materiały zostaną opublikowane również na platformie edukacyjnej MEiN, natomiast filmy przygotowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, możecie zobaczyć już teraz. Zamieszczamy je poniżej.

Dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej:

 
Dla uczniów szkół ponadpodstawowych:
 

Zobacz najnowsze artykuły