22.11.2021 roku o godzinie 9.00 rozpoczęły się próbne matury. Na początek maturzyści zmierzyli się z egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jakie zadania pojawiły się w arkuszu?
W tym artykule dowiesz się:
Do próbnego egzaminu maturalnego z Operonem mogły przystąpić te szkoły, które wcześniej wyraziły chęć udziału w sprawdzeniu wiedzy swoich uczniów. Arkusze z języka polskiego na poziomie podstawowym maturzyści dostali o godzinie 9:00 i mieli 170 minut na ich rozwiązanie. O godzinie 14:00 rozpoczął się trwający 180 minut egzamin z części rozszerzonej tego przedmiotu, dla tych uczniów, którzy zadeklarowali chęć jego zdawania. Jutro egzaminy z matematyki, a pojutrze — z języka angielskiego.
W pierwszej, testowej części egzaminu z języka polskiego, maturzyści zazwyczaj muszą się zapoznać z jednym lub dwoma tekstami nieliterackimi (np. artykuł, felieton), a później udzielić odpowiedzi otwartych lub zamkniętych na pytania dotyczące treści tekstu i sprawdzające wiedzę z zakresu nauki o języku. W drugiej, pisemnej części egzaminu uczniowie mierzą się z wypracowaniem na 250 słów. Do wyboru jest jeden z dwóch, związanych z lekturami szkolnymi tematów. Za cały egzamin można zdobyć maksymalnie 70 pkt. - 20 za część testową i 50 za część pisemną. By zdać maturę, należy uzyskać co najmniej 30 proc. punktów.
Arkusz na poziomie rozszerzonym składa się jedynie z części pisemnej, w której uczniowie mają do wyboru dwa tematy i muszą napisać analizę porównawczą dwóch tekstów, albo wypowiedź o charakterze argumentacyjnym, w której muszą odwołać się do znanych sobie teksów kultury.
Z poprzedzających maturę postów na Twitterze, tworzonych przez maturzystów, wynikało, że wśród najmniej pożądanych przez nich tematów wypracowań były te związane ze Sklepami Cynamonowymi Brunona Schulza, Dziadami i Panem Tadeuszem Adama Mickiewicza oraz innymi utworami narodowego wieszcza. Niestety część obaw maturzystów się sprawdziła, ponieważ jeden z tematów dotyczył trzeciej części Mickiewiczowskich Dziadów. Uczniowie mogli także napisać wypracowanie dotyczące Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej lub interpretacji wiersza Ludmiły Marjańskiej. Z relacji maturzystów wynika, że wszystkie tematy były trudne.
Sprawdź swoją znajomość jednej z najpopularniejszych maturalnych lektur!
Joanna Cwynar
Komentarze (0)