Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Słyszałeś o Zoom fatigue? Zobacz, jak sobie z nim poradzić

Wideokonferencje od początku pandemii COVID-19 stały się podstawowym rozwiązaniem do nauczania zdalnego. Dają namiastkę lekcji w klasie, gdy zajęcia w szkołach nie są możliwe. Szybko okazało się, że oprócz plusów, uczniowie skarżą się na coraz większe osłabienie koncentracji, trudności w nauce i zmęczenie ciągłym patrzeniem na ekrany. Jak odpocząć po tak intensywnym roku szkolnym? 

Słyszałeś o Zoom fatigue? Zobacz, jak sobie z nim poradzić
Napięcie mięśni, ból, zmęczenie i bezsenność to tylko niektóre z oznak nowego zjawiska/123RF/PICSEL

W nowej, koronawirusowej, rzeczywistości żyjemy już ponad rok. Coraz częściej słyszymy o minusach nauki zdalnej i towarzyszących jej wideokonferencjach. Kontakt online stał się zastępczym elementem większości interakcji, które przed pandemią miały osobisty charakter. Wielu uczniów korzysta z komputerów także po godzinach lekcyjnych w nadziei na podtrzymanie kontaktów z kolegami i koleżankami z klasy, co przykłada się do dodatkowego wyczerpania. Teraz uczniowie czują się zmęczeni gapieniem się na ekrany przez cały dzień i zgłaszają, że ich lekcje i obowiązki związane z nauką z domu zajmują więcej czasu i energii psychicznej niż normalnie. Tęsknią za chodzeniem do szkoły, przyjaciółmi, przerwami, sportem, zajęciami pozalekcyjnymi, a nawet szkolną stołówką. 

Myślisz, że ciebie to nie dotyczy? 

Kluczowe oznaki wypalenia (mającego nawet swoją angielską nazwę: „Zoom fatigue”, czyli zmęczenie Zoomem) mogą obejmować zapominanie i trudności z koncentracją, trudności w utrzymywaniu relacji i przebywaniu z bliskimi, frustrację i drażliwość, napięcie mięśni, ból, zmęczenie i bezsenność.

Nie martw się - nie jesteś sam. W stresujących okresach mózg wytwarza hormon zwany kortyzolem. Odrobina kortyzolu może być dobra: pomaga nam produkować adrenalinę, aby wytrzymać stres. Ale kiedy źródło stresu - np. Zdalne lekcje, nagromadzenie zadań domowych lub egzaminy - jest usuwane, może powodować zmęczenie organizmu.  

Jak odprężyć się po semestrze nauki zdalnej i egzaminach, podczas których ciało i mózg ciężko pracują bez przerwy? Odzyskanie wolnego, bezekranowego czasu może być zaskakująco przytłaczające, łatwo więc ulec pokusie nadrobienia seriali, tiktoków lub całonocnego grania, które przyniosą tylko więcej zmęczenia. Z drugiej strony nie czuj presji, aby zacząć udzielać się towarzysko lub znaleźć nowe hobby zaraz po wyjściu z sali egzaminacyjnej. 

Czytaj dalej, żeby poznać sześć wskazówek, które pomogą ci dojść do siebie i odpocząć po stresującym czasie. 

Zobacz najnowsze artykuły