Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 2

Postęp we wszystkich dziedzinach wiedzy jest ich nieodzowną cześcią. Niektóre informacje, które ze spokojem zapisujemy w szkolnych zeszytach, kiedyś mogłyby być uznane za wytwór fantazji. Dzisiaj przedstawiamy kolejne fakty, o których uczyli się wasi rodzice lub starsze rodzeństwo, a później okazały się jedynie mitami. 

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 2
Fot. 123RF/Picsel

„Strzelanie” palcami jest niebezpieczne

Na pewno macie znajomego, który nagminnie „strzela” palcami. Niektórzy mają taki nawyk, który pozwala im się odstresować. Według powszechnej opinii związku nauczycieli oraz  waszych mam, ta praktyka może prowadzić do zwyrodnień lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Pomiędzy kośćmi znajduje się przestrzeń, którą wypełnia płyn stawowy. Zawiera on dwutlenek węgla i azot. Charakterystyczny odgłos, który dla wielu osób jest nieprzyjemny, powstaje wskutek pęknięcia pęcherzyków azotu w płynie maziowym. Może to prowadzić to chwilowego bólu, ale to tak naprawdę jedyne możliwe negatywne konsekwencje. 

Strzelanie palcami
Fot. 123RF/Picsel

Oczywiście nie należy strzelać z palców, kiedy ma się problemy z kośćmi lub stawami. Zbyt silne „strzelenie” może uszkodzić palce. Nie wystąpią jednak powikłania, jeśli będziecie to robić ostrożnie. Regularnie wyłamywane stawy stają się na moment bardziej elastyczne.

Zobacz najnowsze artykuły