Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Czego nie wiesz o Bałtyku

Wakacje dobiegają końca, macie więc ostatni moment na to, żeby wyruszyć na wycieczkę! Zachęcamy was do tego, prezentując ciekawostki o różnych rejonach Polski. Pisaliśmy już o Mazurach i o polskich górach, dzisiaj przed wami Bałtyk i wybrzeże, jakiego nie znacie. 

Czego nie wiesz o Bałtyku
Fot. 123RF/Picsel

Młode morze

Bałtyk, jedno z najmłodszych mórz na globie liczy 12 tysięcy lat. Niedługo po tym, jak uformował się ten akwen, ludziom udało się udomowić psa, a pierwsi homo sapiens dotarli na południowe wybrzeże Ameryki Południowej. Powstało ono na obszarze tarczy fennoskandzkiej i w trakcie rozwoju przechodziło kilka faz. W niektórych tysiącleciach traciło kontakt z oceanem i stawało się ogromnym jeziorem. Obecne stadium Morza Bałtyckiego utworzyło się około 4 tysiące lat temu. Uczeni przypuszczają, że w najbliższym czasie (w ujęciu geologicznym) poprzez napór wód ponownie wyodrębni się akwen, który zamieni Bałtyk w słodkie jezioro. Czy wtedy Polska utraci dostęp do morza?

Rekiny w Bałtyku

Rekiny występują w prawie wszystkich morzach i oceanach na świecie i jak pewnie się domyślacie... żyją również w Morzu Bałtyckim. Mowa o rekinie śledziowym, który pływa w zachodniej części tego akwenu. Osiąga do 3,5 m długości, żywi się głównie głowonogami i rybami ławicowymi. Szanse, ze zwierze podpłynie nad polskie wybrzeże są niewielkie, jednak zdarzały się takie przypadki, jak w 2007 roku w Kołobrzegu, gdzie rybacy znaleźli w sieci rekina, podczas połowu fląder. Warto pamiętać, że rekiny są w rzeczywistości dużo mniej ludobójcze, niż pokazuje się to w filmach. Każdego roku na całym świecie z powodu ataku rekina ginie zaledwie kilkanaście osób i nie dzieje się to nad polskim wybrzeżem. 

Żarłacz śledziowy. Źródło: domena publiczna
Żarłacz śledziowy. Źródło: domena publiczna

Zobacz najnowsze artykuły