Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wybory parlamentarne 2019 - co musisz wiedzieć?

Już 13 Października w Polsce odbędą się wybory do dwóch izb parlamentu-sejmu i senatu. Dla części z was może to być pierwsze takie głosowanie! Co musicie wiedzieć? Sprawdźmy!

Wybory parlamentarne 2019 - co musisz wiedzieć?
Fot. 123RF/Picsel

Co ile lat odbywają się wybory?

Wybory do Sejmu i Senatu, zgodnie z konstytucją, odbywają się co 4 lata, jednak kadencja (okres urzędowania) może zostać skrócona w wyjątkowych przypadkach. Obecny Prezydent Andrzej Duda wybrał termin na 13 października. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7.00 - 21.00.

Kto może głosować?

W Polsce, w wyborach do Sejmu wybieramy 460 posłów oraz 100 senatorów. We wszystkich przeprowadzanych w naszym kraju wyborach, oddać głos może każdy pełnoletni obywatel polski (czynne prawo wyborcze), jeżeli nie zostało mu ono odebrane prawomocnym wyrokiem sądowym. Wyborca, który chce oddać głos, musi przyjść do lokalu wyborczego z ważnym dokumentem tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Następnie, od komisji wyborczej dostanie kartę z nazwiskami osób kandydujących  na posła oraz kartę z nazwiskami osób kandydujących się na senatora. Po ich otrzymaniu należy postawić znak „X” przy nazwisku jednego kandydata do sejmu i jednego kandydata do senatu.

Zobacz najnowsze artykuły