Świat jest niesamowitym miejscem. Każdy kraj ma swoją kulturę, historię i tradycję, a przyroda w rozmaitych zakątkach Ziemi różni się od siebie. Na naszej planecie nie ma dwóch jednakowych osób, zwierząt, roślin, co czyni wszystkich i wszystko na swój sposób wyjątkowymi.
Czy wiedziałaś/wiedziałeś, że…
1. W Stanach Zjednoczonych nie ma języka urzędowego.
Język angielski (AmE – American English) nie jest językiem urzędowym w USA, chociaż używa go 82% obywateli (ok. 239 mln). Tylko 32 stany przyjęły go jako oficjalny. Drugim najpopularniejszym językiem w USA jest hiszpański (ok. 41 mln).
2. Woda kokosowa może być stosowana jako osocze krwi.
Woda kokosowa ma niemal identyczny skład jak osocze ludzkiej krwi. W trakcie II wojny światowej ranni żołnierze przetaczali ją sobie zamiast krwi.
3. We Włoszech pierwszy raz w Europie użyto widelca.
W XI wieku widelce stały się popularne we Włoszech. Wszystko to za sprawą makaronu, który wygodniej je się widelcem niż używanymi wcześniej drewnianymi patyczkami.
4. W Korei Północnej i na Kubie nie napijesz się Coca-Coli.
Korea Północna i Kuba to kraje objęte przez Stany Zjednoczone długoterminowymi embargami handlowymi. USA nie handluje z Koreą od lat 50. XX wieku, a z Kubą od lat 60. XX wieku.
5. W kasynach w Las Vegas nie ma zegarów ani okien.
Przez brak zegarów i okien w kasynach gracz traci poczucie czasu. W takich warunkach zegar biologiczny działa inaczej, ponieważ organizm nie zauważa nocy ani dnia. Człowiek nie czuje zmęczenia. Dodatkowo intensywność kolorów i świateł w kasynie zmusza organizm do pracy na najwyższych obrotach.
6. Pierwszy film o katastrofie Titanica został nakręcony 29 dni po zatonięciu.
Film nosi tytuł „Ocaleni z Titanica” i miał premierę niespełna miesiąc po tym tragicznym zdarzeniu. Główną rolę zagrała w nim kobieta, która przeżyła katastrofę statku.
7. Człowiek ma zmysł nazywany propriocepcją, polegający świadomości pozycji części ciała.
Oprócz pięciu zmysłów człowiek ma zmysł pozwalający na szczegółowe określenie położenia swoich części ciała bez konieczności patrzenia na nie.
8. Koty w starożytnym Egipcie były uznawane za święte.
Ponad 3500 lat temu w starożytnym Egipcie koty były otoczone szczególną czcią. Za zabicie tego zwierzęcia groziła tam kara śmierci.
9. Cesarz Japonii to jedyna sprawująca władzę osoba na świecie, która używa tego tytułu.
Tytuł cesarza obecnie nosi jedna osoba na świecie. Naruhito to 126. cesarz kraju kwitnącej wiśni. Objął on władzę w 2019 r. Pierwszym cesarzem Japonii był Jimmu, który sprawował urząd od 660 roku p.n.e. do 585 roku p.n.e.
10. Najwięcej rozmów telefonicznych odbywa się w Dzień Matki.
Najwięcej połączeń na całym świecie rejestruje się w drugą niedzielę maja – wtedy wiele krajów, w tym USA, obchodzi Dzień Matki.
11. Tylko 4 proc. dzieci rodzi się w przewidywanym terminie.
Termin porodu lekarz wyznacza orientacyjnie. Średnio dzieci przychodzą na świat 4 dni przed lub 2 dni po terminie. Poród odbywa się między 39. a 40. tygodniem ciąży.
12. W 1967 roku wieża Eiffla miała być przeniesiona do Kanady.
W 1967 roku trwały potajemne rozmowy między władzami Kanady a prezydentem Francji, Charlesem de Gaullem, o przeniesienie wieży do Kanady. Ostatecznie pomysł został zablokowany w obawie, że obiekt zostanie tam na zawsze.
13. W filmie „Ojciec Chrzestny” ani razu nie padło słowo „mafia”.
Przedstawiciele włoskiej mniejszości w USA zabronili twórcom filmu użycia słowa „mafia” oraz innych wyrażeń opisujących gangsterów.
14. Charles Darwin wymyślił krzesło na kółkach.
Twórca teorii ewolucji, Charles Darwin, zamontował kółka w swoim krześle, by szybciej poruszać się po gabinecie. To jemu przypisuje się wynalazek krzesła biurowego.
15. Radom ma większą powierzchnię od Paryża.
Radom zajmuje powierzchnię 111,80 km², natomiast Paryż 105,4 km². Liczba mieszkańców pierwszego miasta jest jednak sporo mniejsza – radomian jest 213 tysięcy, a paryżan 2,2 miliony.
16. Zofia to najpopularniejsze imię na świecie w 2021 roku.
Według statystyk Zofia/Sofia/Sophia to najczęściej nadawane imię na świecie w 2021 roku. Sophia króluje między innymi w USA, Meksyku czy Rosji.
17. Prawie wszystkie zegarki w filmie „Pulp Fiction” są nastawione na 4:20.
Większość zegarków w „Pulp Fiction” wskazuje godzinę 4:20. Zegarek Butcha na kangurku jest nastawiony godzinę 9:23, a zegarek Lance’a, gdy Vincent jedzie do niego z Mią, wskazuje 11:10.
18. Bruce Lee ma tak szybkie ciosy, że by widzowie je zauważyli, w filmach są one odtwarzane w zwolnionym tempie.
To zaleta, jak i wada Bruce’a. Aktor zawsze dbał o każdy szczegół, więc często producenci filmowi decydowali się na spowolnienie tempa, by widzowie mogli dostrzec każdy jego ruch.
19. Kobiety mają więcej kubków smakowych niż mężczyźni.
Kobiety, dzięki większej ilości kubków smakowych, są bardziej wrażliwe na smaki słodkie, a mniej na gorzkie czy słone. Dzięki temu uważane są za lepsze piekarki.
20. Około jeden na 200 mężczyzn jest potomkiem średniowiecznego władcy Chin, Czyngis-chana.
Obecnie około 50 tysięcy Mongołów nosi nazwisko słynnego wodza Chin, Czyngis Chana. Badacze uważają, że na świecie żyje około 17 milionów bezpośrednich potomków średniowiecznego władcy Chin, wśród których mogą być również członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej.
Dominika Knap
Komentarze (0)