Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul
pobierzDla uczniów skończył się czas beztroski. W poniedziałek 2 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Wygaszenie gimnazjów, bezpłatne podręczniki i zmiany dla nauczycieli to najważniejsze tegoroczne reformy. Nauka w szkołach potrwa do 26 czerwca. To wtedy zostaną rozdane świadectwa.
Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, w roku szkolnym 2019/2020 w szkołach podstawowych będzie uczyć się ponad 3 mln uczniów, w liceach ogólnokształcących - 643,5 tys., w technikach - 659,9 tys., w szkołach branżowych I stopnia - 199,9 tys.
Rok szkolny w cieniu reform
Na skutek reformy edukacji podjętej przez MEN w szkołach średnich pojawią się podwójne roczniki. To znaczy, że do klas pierwszych tych szkół będą uczęszczać absolwenci wygaszonych już gimnazjów oraz byli uczniowie 8 klas podstawowych. Warto jednak pamiętać, że absolwenci podstawówek będą się uczyć w 4-letnim liceum, 5-letnim technikum lub 3-letniej szkole branżowej.
Zmiany dla nauczycieli
Nauczyciele również doświadczą wielu zmian. Znika obowiązek oceniania nauczyciela raz na pięć lat, a system awansu zawodowego wraca do stanu sprzed września 2018 r. Zmieniają się też przepisy dotyczące kształcenia nauczycieli, doskonalenia i doradztwa metodycznego.
Darmowe podręczniki
Wszyscy uczniowie szkoły podstawowej otrzymają bezpłatne książki, ćwiczenia, a także materiały edukacyjne przeznaczone do obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Ponadto uczniowie z niepełnosprawnościami uczęszczający do szkół ponadpodstawowych dostaną podręczniki i materiały edukacyjne w ramach Rządowego Programu „Wyprawka szkolna”. Na oba te cele wydano ponad 300 mln z budżetu państwa.
Komentarze (0)