Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Fiszki – skuteczny sposób na naukę

Pewnie niejednokrotnie słyszeliście o metodzie fiszek, przydatnej w uczeniu i zapamiętywaniu. W tym artykule wyjaśnimy, co trzeba wiedzieć o tym sposobie nauki, żeby był skuteczny i pozwolił nam na utrwalenie przydatnych informacji.

Fiszki – skuteczny sposób na naukę
Łatwo przygotować fiszki papierowe. Jeszcze łatwiej zrobić je w serwisie opracowania.pl. Źródło: 123RF/Picsel

Skąd wzięły się fiszki?

Historia fiszek sięga XIX wieku, kiedy to angielska pedagog Favel Lee Mortimer stworzyła zestaw papierowych karteczek pomocnych w fonicznej nauce czytania. Oficjalne pojęcie fiszki wprowadził Celestyn Freinet, francuski pedagog, który uważał, że nauczanie oparte na samodzielnych i twórczych działaniach uczniów jest lepsze od stosowania podręczników w nauce. W 1973 roku niemiecki publicysta Sebastian Leitner zaprezentował w swym dziele Naucz się uczyć opracowany przez siebie system nauczania oparty na fiszkach. Polega on na aktywnym procesie przywoływania – po przeczytaniu pytania z jednej strony karteczki można udzielić odpowiedzi, a następnie sprawdzić na odwrocie fiszki, czy odpowiedź jest poprawna. Metoda Leitnera pokazuje, że kluczowe w uczeniu się nie jest pierwsze zapoznanie się z materiałem, ale walka z zapomnieniem poznanych informacji.

MATEMATYKA_625x100

Jak zrobić fiszki?

Jeśli chcesz uczyć się z pomocą papierowych fiszek, możesz w prosty sposób przygotować sobie narzędzia pracy. Wystarczy, że wytniesz z papieru małe karteczki, na których będziesz zapisywać pytania i odpowiedzi. Z jednej strony piszesz pytanie, słówko, hasło czy datę historyczną, a z drugiej odpowiedź, tłumaczenie, definicję lub objaśnienie. Na stronie z odpowiedzią możesz również narysować lub wkleić obrazek związany z danym hasłem, co pozwoli ci na wizualizację odpowiedzi i lepsze jej zapamiętanie. Będzie ci potrzebne także pudełko z kilkoma przegródkami, w którym umieścisz fiszki. 

Nauka polega na tym, że wkładasz wszystkie fiszki do pierwszej przegródki z pudełka, następnie próbujesz poprawnie odpowiedzieć na znajdujące się na nich pytania. Gdy udzielisz dobrej odpowiedzi, przekładasz fiszkę do kolejnej przegródki, jeśli zaś odpowiedź jest błędna, odkładasz karteczkę do pierwszego zestawu. Pytania z początkowej szufladki powtarzasz codziennie, z każdej kolejnej coraz rzadziej. System powtarzania powinien opierać się na coraz większych odstępach czasowych w uczeniu się konkretnych fiszek. Dzięki temu oszczędzasz czas i skupiasz się na powtarzaniu trudniejszych rzeczy. Gdy odgadniesz odpowiedź z fiszek powtarzanych najrzadziej, możesz odłożyć daną karteczkę, ponieważ udało ci się utrwalić znajdującą się na niej informację.

Stworzenie elektronicznych fiszek uprościło naukę opartą na tej metodzie, ponieważ możesz skorzystać z narzędzia, które przyspiesza przygotowanie materiału do nauki. Wystarczy, że wpiszesz swoje pytania i odpowiedzi i już możesz cieszyć się swoją własną pomocą naukową.

Fiszki online

W bardzo prosty sposób stworzysz fiszki w naszym serwisie. Mamy przygotowane pola, do których wpisujesz treści mające znaleźć się na przodzie i tyle fiszki. Określasz temat i tytuł zestawu i publikujesz na stronie, dzięki czemu z zestawu możesz korzystać nie tylko ty, ale też inni użytkownicy.

Dodaj swój pierwszy zestaw fiszek!

Nie musisz jednak sam tworzyć zestawów fiszek, ponieważ zrobiliśmy to za ciebie! Posiadamy duży zasób zestawów fiszek, które przydzielone są do konkretnych szkół i przedmiotów oraz należą do danego działu, z którego możesz zrobić powtórkę. Gdy udzielisz poprawnej odpowiedzi, klikasz w przycisk „Już to umiem”, jeśli nie znałeś rozwiązania, klikasz „Jeszcze nie umiem”. Zgodnie z zasadą powtarzania w coraz dłuższych odstępach czasu, nie ucz się za każdym razem całego zestawu, lecz skorzystaj z opcji „Powtórz te, których nie umiesz”. Zarejestruj się w naszym serwisie, a będziesz miał też możliwość śledzenia swoich postępów za pomocą historii rozwiązanych fiszek.

Przeglądaj zestawy fiszek w serwisie opracowania.pl

 

Zobacz najnowsze artykuły