Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Przetrwały dzięki brzydocie

W oceanicznych głębinach żyją surrealistyczne stworzenia, które wyglądają fascynująco i niepokojąco. Zobacz, jak mieszkańcy najgłębszych miejsc na Ziemi przystosowali się do życia w zupełnie innych warunkach niż te, które panują na płyciznach.

Przetrwały dzięki brzydocie
Płaszczak (Chlamydoselachus anguineus) niezwykle rzadki rekin nazywany żywą skamieliną. Fot. Awashima Marine Park/Getty Images

Może się wydawać, że łatwiej będzie ludziom zbadać dokładnie oceany, niż przestrzeń kosmiczną. Skoro skierowaliśmy nasze oczy na Marsa, to pewnie na Ziemi nie mamy już wiele do odkrycia. A jednak, według Instytutu Ziemi Uniwersytetu Columbia, naukowcy wiedzą więcej o kosmosie niż o oceanie. Od słynnego lądowania w 1969 roku w ramach kilku misji wysłaliśmy na Księżyc 12 osób, a tylko trzy (w tym za własne pieniądze, twórca Avatara i Terminatora, James Cameron) zeszły do ​​Głębi Challengera - najgłębszej części oceanu znajdującego się w Rowie Mariańskim (10 994 metrów pod poziomem morza). Ludzka eksploracja ujawniła więcej szczegółów o powierzchni Księżyca i Marsa, niż o głębinach morskich! Dlaczego?

Fizyczne właściwości głębin morskich sprawiają, że są niezwykle trudne do eksploracji, a próby jej przeprowadzenia mogą grozić śmiercią. Głębiny, w których żyją niezwykłe stworzenia, zaczynają się około 200 metrów pod powierzchnią oceanu, tuż poniżej strefy fotycznej, czyli tej, do której dociera światło słoneczne i może rozwijać się roślinność. W niskich strefach głębinowych i hadalnych (poniżej 6000 m) światło prawie nie przenika, woda jest bardzo zimna, osiąga temperaturę bliską zera i zawiera bardzo mało tlenu. A ciężar wody powyżej tworzy miażdżące ciśnienie, nawet 1000 razy większe niż na powierzchni. Więcej o budowie dna oceanu przeczytacie w tym opracowaniu.

124193916_s

Widok z Rowu Mariańskiego, najgłębszego miejsca zachodniego Pacyfiku. Fot. 123 RF

Stworzenia żyjące tysiące metrów pod powierzchnią oceanu muszą żyć w tym bardzo zimnym, ciemnym i wysokociśnieniowym środowisku, w którym nic nie widzą! Niektóre z cech, które sprawiają, że istoty głębinowe wydają się nam dziwne, ewoluowały przez tysiące lat, by pomóc przetrwać tym niezwykłym gatunkom w skrajnie niesprzyjających warunkach. W skrócie - te stwory mogą przetrwać dzięki brzydocie.

Czytaj dalej na następnej stronie

Zobacz najnowsze artykuły