Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Nie popełniaj tych błędów językowych

W języku polskim są takie wyrażenia, przy których większość z nas popełnia błędy. Jeśli w czasie następnej rozmowy chcecie ich uniknąć, koniecznie zapoznajcie się z tym artykułem! 

Nie popełniaj tych błędów językowych
Fot. 123RF/Picsel

W każdym bądź razie

Tę frazę można usłyszeć w wielu miejscach – na ulicy, w parku, w szkole, nawet w telewizji. Tak naprawdę nie jest ona poprawna, a jest złączeniem (kontaminacją) dwóch wyrażeń: „w każdym razie”, oraz „bądź co bądź”. Unikajcie tego określenia jak ognia, zwłaszcza podczas pisania wypracowań czy sprawdzianów.

Adres zamieszkania/zameldowania

Jeżeli macie starą wersję dowodu osobistego (tę z adresem), to możecie go wyciągnąć i zobaczyć, jak na jednym z najważniejszych dokumentów widnieje błąd językowy. Chodzi o to, że adres nie ma zameldowania, a zameldowanie nie ma przecież adresu. Tymczasem dowiecie się czegoś zupełnie innego, jeśli przejrzycie kwestionariusze, formularze na stronach internetowych czy inne dokumenty. Poprawne określenie to „adres” lub „miejsce zameldowania”.

Dowód osobisty
Sprawdź, czy nie masz błędu w dowodzie osobistym. Fot. 123RF/Picsel

Co tam pisze/co tam jest napisane?

Poprawna forma to „co tam jest napisane”. Wyrażenie „co tam pisze” i jemu podobne należą do najczęstszych błędów, jakie popełniają Polacy. Są tak powszechne, że wiele osób uważa, że nie powinny być traktowane jako językowe wykroczenie. Językoznawcy jednak określają je jako rażące błędy składniowe, a wasi poloniści na pewno podkreślą je na waszym wypracowaniu czerwonym cienkopisem, co będzie miało znaczący wpływ na ostateczną ocenę.

Zobacz najnowsze artykuły

Komentarze (3)

dopiero_company 18.10.2019 20:16

Dla mnie bezsensownie brzmi "telefony się urywały". Przecież to absurd. To określenie brzmiało kiedyś "nie urywały się", czyli dzwoniły bez przerwy.

Erwin 18.10.2019 16:44

Jak wyplenić powszechnie używany zwrot "dokładnie"? Aż głowa boli i więdną uszy gdy wszędzie słychać "dokładnie".
-Dokładnie!

AnitaK 18.10.2019 15:08

W dowodzie jest adres zameldowania a nie zamieszkania.