Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Najciekawsze tradycje bożonarodzeniowe na świecie

W Polsce święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się uroczystą kolacją wigilijną, podczas której zgodnie z tradycją spożywa się 12 dań. Dzieci wypatrują pierwszej gwiazdki, a o północy odbywa się Pasterka. W niektórych krajach wygląda to zupełnie inaczej. Chcesz dowiedzieć się jak? Zapraszamy!

Najciekawsze tradycje bożonarodzeniowe na świecie
Źródło: 123RF/Picsel

Luksemburg

Okres świąteczny w Luksemburgu rozpoczyna się już w pierwszą niedzielę grudnia. W tym dniu odbywa się wielka parada. Udział w niej bierze m.in. Klees'chen, czyli święty Mikołaj i Houseker, czyli Czarny Piotruś (jest on pomocnikiem świętego Mikołaja, którego zadaniem jest straszenie dzieci). W Luksemburgu prezenty przynoszone są nie przez wspomnianego starszego pana w czerwonym stroju, a przez Dzieciątko Jezus. Podarunki rozpakowywane są dopiero pierwszego dnia świąt.

Jakie posiłki spożywane są podczas świąt? Na bożonarodzeniowym stole w Luksemburgu zabraknąć nie może bakaliowego ciasta o nazwie stollen. Podawana jest także dziczyzna lub indyk.

Ciastko stollen
Stollen - tradycyjne ciasto, które pojawia się w na stole wigilijnym w Luksemburgu. Źródło: 123RF/Picsel

Hiszpania

Hiszpanie również rozpoczynają celebrowanie świąt nieco wcześniej niż Polacy. Okres bożonarodzeniowy w tym kraju rozpoczyna się w Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, czyli 8 grudnia. Bardzo silną tradycją w Hiszpanii jest także budowanie szopki na święta, która co roku jest wymieniana na nową. Mieszkańcy półwyspu Iberyjskiego nie dzielą się opłatkiem w Wigilię. Jego funkcję pełni chałwa.

Jakie dania jedzą w tym dniu Hiszpanie? Przede wszystkim spożywają pieczoną rybę. Na wigilijnym stole nie może zabraknąć także ciasta „Trzech Króli”, drożdżowego placka z migdałami i rodzynkami, w którym zapiekany jest drobny upominek.

Zobacz najnowsze artykuły