Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wyspy "nie z tego świata"

Przygotowaliśmy nowe ciekawostki geograficzne. Ze względu na pandemię koronawirusa podróże są dzisiaj mocno ograniczone, dlatego wirtualnie odkrywamy przed wami niezwykłe wyspy na ziemi. 

Wyspy "nie z tego świata"
Mont Saint-Michel na kanale La Manche / fot. 123RF

Moint Saint-Michel

Ta wyspa znajduje się we Francji, w Normandii. Jest chętnie odwiedzana przez turystów, ze względu na piękną architekturę historycznych budynków, które się tam znajdują. Najważniejszy z nich to Sanktuarium Michała Archanioła, które powstało w VIII wieku n.e. Jego budowa obrosła w liczne legendy, takie jak pokazanie się świętego Michała, który wskazał źródło słodkiej wody na wyspie czy poranna rosa wyznaczająca miejsce, gdzie później położono fundamenty. Wyspa słynie także z występowania wokół niej silnych pływów morskich. Wyglądają one imponująco, ale mogą też być niebezpieczne dla mieszkańców i przyjezdnych. 

Mont Saint-Michel
Wyspa Mont Saint-Michel / fot. 123RF

Zatoka, w której znajduje się wyspa, jest znana z występowania dużych skoków pływów morskich. Różnica poziomu wody zmienia się tam nawet do 14 metrów, a przypływy bywają gwałtowne. Kierowcy, którzy na zbyt długo zaparkowali swoje samochody w nisko położonych miejscach na wyspie, mogą się poważnie obawiać o swój dobytek. Co pewien czas dochodzi do zalania pojazdów, czy nawet porwania ich przez fale. Również turyści powinni uważać w niskich częściach wyspy, ponieważ zdarzało się, że galopująca fala porywała ich z brzegu.

Północny Sentinel

Jeśli wybralibyście się na wyspę Moint Saint-Michel, powinniście uważać na wzbierającą wodę. W przypadku wycieczki na North Sentinel nie będziecie mieli tego problemu, ponieważ taka wyprawa w ogóle się nie uda. Jest to nielegalne i bardzo trudne do przeprowadzenia. Sentinel znajduje się w Zatoce Bengalskiej na terytorium Indii i władze tego państwa zabroniły zbliżania się do wyspy na odległość krótszą niż niecałe pięć kilometrów.

North Sentinel Island
Zdjęcie satelitarne wyspy North Sentinel. Źródło: NASA

Czy wiecie, że na Ziemi istnieje ponad 100 plemion, które nie utrzymują kontaktu z cywilizowanym światem? Jednym z ich jest właśnie jest lud Sentinelczyków, którzy dotąd żyją odizolowani na wyspie i reagują agresją na każdą próbę kontaktu. Ich ojczyznę otaczają rafy koralowe i jest ona w większości zalesiona. Mieszkańcy wyspy nie są w żaden sposób kontrolowani. Kiedy jeszcze nie było zakazu przypływania na wyspę, dochodziło do prób nawiązywania kontaktu z ludem z North Sentinel. Nie był to próby udane. Sentinelczycy ostrzeliwali śmiałków strzałami, rzucali w nich dzidami, chowali się w dżungli lub zabijali ich. Raz brytyjskim marynarzom udało się porwać sześciu mieszkańców wyspy. Kiedy dwoje z nich zmarło, ponieważ nie byli odporni na choroby, pozostała czwórka została z powrotem odwieziona do ojczyzny. 

Sokotra

Archipelag „nie z tego świata” składa się z czterech wysp i mniejszych wysepek i znajduje się na Oceanie Indyjskim na terytorium Jemenu. Wyspa słynie z pięknych drzew, których nie sposób zobaczyć nigdzie indziej. Na jej terenie występuje wiele gatunków endemicznych. Symbolem wyspy jest dracena – smocze drzewo o nietypowym kształcie. Produkuje ono czerwoną żywicę, nazywaną także smoczą krwią. Stosowano ją do lakierowania instrumentów muzycznych, barwienia tkanin i jako lek w medycynie ludowej. 

Drzewa Sokotra
Niezwykłe drzewa na wyspie Sokotra / fot. 123RF

Osoby, które odwiedzają wyspę, muszą uważać na jadowite skolopendry i pająki. Jeżeli przełamią strach przed tymi zwierzętami, mogą podziwiać liczne kaktusy, palmy daktylowe i sześć gatunków ptaków, których nie sposób spotkać w innych rejonach świata. 

 

Zobacz najnowsze artykuły