Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz
Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Najczęściej popełniane błędy w 2020 roku!

Czy wiecie, jaki błąd językowy można najczęściej spotkać w polskim internecie? Na pewno wynika to z raportu o kondycji polskiej ortografii. Raport powstał w związku z obchodzonym 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. 

Najczęściej popełniane błędy w 2020 roku!
fot. 123 RF

To już trzecie coroczne zestawienie 100 najczęściej popełnianych błędów przez naszych rodaków. Badanie dotyczyło 159 błędów językowych i obejmowało 12 miesięcy 2020 roku. Łączna liczba otrzymanych i przeanalizowanych danych wyniosła ponad 5 milionów!  

Głównym obszarem analizy były portale, których użytkownicy komunikują się naturalnie i spontanicznie - Facebook, YouTube, Wykop, fora dyskusyjne, blogi, recenzje oraz pozostałe platformy mediów społecznościowych (m.in. Instagram, Twitter). Według autorów zestawienia pozwoliło to sprawdzić standardy językowe przeciętnych polskich internautów w codziennych wypowiedziach. 

Błąd co 6 sekund  

Popełnianie błędów staje się powszechnym zjawiskiem, które z uwagi na czas spędzany w internecie może mieć poważny i zły wpływ na nasze zwyczaje językowe i poprawności pisowni. Z przeprowadzonej analizy wynika, że na portalach społecznościowych, forach, blogach i w komentarzach błąd językowy pojawia się średnio co 6 sekund, a polscy internauci popełniają dziennie 14 188 błędów! Można powiedzieć, że to niezły wynik, ale tak naprawdę to nie ma czym się chwalić... 

Co więcej, użytkownicy internetu od lat robią te same błędy (szczególnie ortograficzne), tylko zmienia się ich „popularność”. Na 15 przypadków aż 13 to jednakowe błędy, jakie pojawiły się w czołówce zeszłorocznego zestawienia! Najwięcej problemów Polakom sprawia zagadnienie pisowni łącznej i rozdzielnej, stąd też w pierwszej dziesiątce zestawienia znajdziemy aż 6 takich błędów (UWAGA w nawiasie podajemy poprawną pisownię):

napewno, (na pewno) 

wogóle/w ogule, (w ogóle) 

na prawdę, (naprawdę)  

narazie, (na razie) 

po za tym/pozatym, (poza tym) 

na codzień/nacodzień, (na co dzień) 

Niżej uplasowały się kolejne „potworki językowe”: 

conajmniej, (co najmniej) 

niewiem, (nie wiem) 

z przed/zprzed, (sprzed) 

Wsród najczęstszych błędów znalazły się także: dzień dzisiejszy, orginalny (oryginalny), muj (mój), wziąść (wziąć), jusz (już), złodzieji (złodziei), dopuki (dopóki). 

Co może być przyczyną takiego wyniku? 

Wnioski z badania nie są optymistyczne: od lat internauci popełniają te same błędy, z bardzo podobną częstotliwością. Mimo częstego występowania w tekstach pisanych w sieci słów takich jak na pewno, w ogóle czy naprawdę wielu Polaków po prostu nie potrafi zapamiętać ich prawidłowej postaci graficznej. Autorzy badania wśród przyczyn wskazują m.in. niski poziom czytelnictwa (według danych Biblioteki Narodowej tylko 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej 1 książki w 2019 r.) i brak staranności cechującej pisanie w internecie. Jak zaradzić pogarszającej się polszczyźnie?  

Ten powszechny problem można rozwiązać tylko poprzez uświadamianie sobie i innym, jakie błędy popełniamy i zwrócenie na niego uwagi, gdy tylko się pojawi. Staranność i korzystanie z zasad języka polskiego jest ważna nie tylko na lekcjach czy dyktandach, pamiętajcie o tym pisząc następny komentarz! 

Pełny raport znajdziecie tutaj (klik!)

Chcesz robić mniej błędów i dowiedzieć się więcej o poprawnym pisaniu? Sprawdź też:

Nie chcesz popełnić tych błędów w czasie lekcji

Nie popełniaj tych błędów interpunkcyjnych

Nie popełniaj tych błędów językowych

 

Zobacz najnowsze artykuły