Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Trudności z koncentracją? Zobacz, jak temu zaradzić

Zauważyłeś, że pod wpływem niektórych czynników, poziom twojego skupienia wzrasta lub maleje? Nie musisz się już nad tym zastanawiać. Wiemy, dlaczego tak się dzieje. Zobacz, jak możesz pomóc koncentracji i czego powinieneś unikać. Wystarczy zastosować tych kilka prostych zasad!

Trudności z koncentracją? Zobacz, jak temu zaradzić
fot. 123 RF

Zmień swoją dietę

Większość chorób, które dotyka Polaków, bierze się z niezdrowego jedzenia i zawartych w nim cukrów i tłuszczów. Jedzenie wpływa także na funkcjonowanie mózgu. Zdrowy styl życia i pełnowartościowe produkty poprawiają samopoczucie i wpływają na jakość snu. Najwięcej składników odżywczych, wspierających procesy poznawcze i pamięć, mają owoce takie jak: jabłka, banany, winogrona, borówki i maliny. Są one pełne potasu, żelaza i innych witamin oraz minerałów. Podstawą każdej „mózgowej” diety są także zdrowe tłuszcze. Orzechy i ryby to źródło omega-3 i omega-6, które wpływają na odpowiednie funkcjonowanie mózgu i obecnych w nich neuronów. Dzięki tym kwasom tłuszczowym nie tylko lepiej się skupisz, ale również zmniejszysz ryzyko zachorowania na Alzheimera.  Produkty pełnoziarniste, kiełki, warzywa takie jak ziemniaki i rośliny strączkowe są źródłem węglowodanów. Odpowiadają one za dostarczanie organizmowi odpowiedniej energii, potrzebnej do lepszej koncentracji.  

Kiełki
Kiełki są źródłem węglowodanów, które dostarczają energii potrzebnej do koncentracji. / fot123RF

Zastąp nadmiar kawy orzeźwiającą wodą

Zbyt duża ilość kofeiny prowadzi do bezsenności, przyśpieszonego bicia serca i bólów głowy. Czy czasem w ciągu dnia czujesz, że spada ci energia i niepotrzebnie sięgasz po kubek kawy? Lepiej wypij szklankę wody z cytryną. Dzięki temu szybko nawodnisz organizm. Niedobór płynów prowadzi do zmęczenia, zaburzeń pamięci i koncentracji. Powinieneś pić co najmniej 1,5 litrów wody dziennie i nie więcej niż 3 filiżanki kawy. Duży poziom kofeiny znajduje się także w czarnej herbacie. Warto ją zastąpić zieloną, która poprawia metabolizm, obniża zły poziom cholesterolu i pomaga się skupić. 

Czytaj dalej na następnej stronie

Zobacz najnowsze artykuły