Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Jak zorganizować sobie naukę w domu?

Masz teraz dużo czasu i zastanawiasz się pewnie, jak go spożytkować. Ze względu na pandemię koronawirusa uczniowie zdobywają wiedzę w domu. Najlepszym sposobem na produktywne spędzenie tych dwóch tygodni jest nauka. Co zrobić, aby była ona skuteczna i uporządkowana? Jak urządzić sobie pracę w domu, aby nie była męcząca i stała się przyjemnością?

Jak zorganizować sobie naukę w domu?
Nauka z domu wcale nie musi być trudna! Fot. 123RF/Picsel

Nie wstawaj o 12

Oczywiście masz teraz czas na wypoczynek. Staraj się jednak zachować higienę snu i nie porzucać swojego dotychczasowego przyzwyczajenia porannego wstawania do szkoły czy na uczelnię. Oczywiście nie musisz budzić się o świcie, ale spróbuj wykorzystać fakt, że nasz mózg najlepiej pracuje przed południem (Krzywa wydajności na podstawie REFA (Komisji Badań Nad Pracą) za: Lothar J. Seiwert (1998) „Jak organizować czas”). Wyśpij się, zjedz dobre śniadanie i przygotuj sobie stanowisko pracy.

Stwórz sobie atmosferę nauki

Zaplanuj sobie tygodniowy plan pracy. Działaj zgodnie ze swoim planem zajęć – powtarzaj po kolei poszczególne zagadnienia i na bieżąco wykonuj swoje obowiązki. Uporządkuj swoje biurko, przygotuj wszystkie długopisy, flamastry i inne potrzebne materiały tak, abyś podczas nauki nie marnował czasu na szukanie ich. Koniecznie przebierz się - siedzenie w piżamie nie sprzyja atmosferze pracy, a rozleniwia i zachęca do powrotu do łóżka. Unikaj towarzystwa jakichkolwiek przedmiotów rozpraszających twoją uwagę. Siedź z dala od telewizora, wycisz telefon i wyłącz Facebooka. Im szybciej wykonasz swoją pracę, tym wcześniej będziesz mógł się zrelaksować przy serialu lub popisać ze znajomymi.

Biurko nauka porządek
Porządek to podstawa skutecznej nauki! Fot. 123RF/Picsel

Rób sobie przerwy!

Podczas nauki ważna jest chwila relaksu dla twojego mózgu. Otwórz okno i odetchnij świeżym powietrzem, przez 15 minut posłuchaj muzyki lub poświęć kilka minut na rozciąganie i inne lekkie ćwiczenia fizyczne. Koniecznie dbaj też o nawodnienie i pełny żołądek – przecież nic dobrego nie powstaje „na głodniaka”! Dzięki temu twój umysł będzie bardziej chłonny i gotowy na kolejną porcję wiedzy.

Stwórz sobie listę rzeczy do zrobienia

W plannerze lub notatniku zanotuj najważniejsze rzeczy, które musisz zrobić i określ tzw. deadline’y. Odhaczaj na kolorowo lub skreślaj to, co już zrobiłeś. Za ciężką pracę możesz się nagradzać – zjeść ulubiony słodycz, zamówić nowe ubranie lub pobawić się z pupilem. Do planowania swoich obowiązków dobrze sprawdzają się papierowe kalendarze i plannery – pomogą one usystematyzować twoje zadania.

Ogranicz swój czas pracy do minimum

Nie kreuj w sobie przekonania, że na wykonanie swoich obowiązków masz cały dzień. Nie przeciągaj w czasie swoich zadań. To najbardziej rozleniwia i skłania cię ku marnowaniu czasu na przeglądanie Facebooka, sprawdzanie Instagrama i oglądanie śmiesznych kotów. Minimum czasu to maksimum mobilizacji.

Zacznij od najłatwiejszego

Jeśli na samym początku zrobisz najłatwiejsze zadanie, twój umysł będzie zmotywowany, by wykonać kolejne. Poza tym nic tak nie mobilizuje, jak przekonanie, że umiesz zmierzyć się z powierzonymi ci obowiązkami. Będziesz czuł się lepiej z faktem, że część pracy już wykonałeś.

Ten czas, który musimy spędzić w domu podczas rozwoju pandemii koronawirusa w Polsce, powinien być doskonałą okazją do pogłębienia swojej wiedzy i wykorzystania go produktywnie. Jeśli nauczysz się samodyscypliny, przez swoje obowiązki przebrniesz jak burza. Po powrocie do szkoły będziesz na bieżąco z materiałem, a może nawet pochwalisz się przyjaciołom swoimi osiągnięciami!

Aleksandra Drwal

Do nauki zdalnej koniecznie wypróbuj naszą aplikację Omnibus dostępną w Google Play.

omnibus zdjęcie promocyjne

Testy, zestawy fiszek i opracowania tematyczne dopasowane do Zdalnych lekcji MEN znajdziesz tutaj - kliknij!

 

Zobacz najnowsze artykuły