Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Państwa świata: Zimbabwe

Niektórzy z was nazwę tego państwa widzą po raz pierwszy. Zimbabwe znajduję się w południowej Afryce i jest to miejsce, które potrafi zaskoczyć. Jak wygląda „człowiek homar” i czym była „bananowa klauzula”? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Państwa świata: Zimbabwe
123RF/Picsel

Plemię „strusie stopy”

Północą część Zimbabwe zamieszkuje plemię Vadoma. Charakterystyczną cechą tego plemienia jest to, że praktycznie wszyscy mają wrodzoną ektrodaktylię. To defekt genetyczny, w którym środkowe trzy palce są nieobecne, a dwa zewnętrzne są obrócone. Spowodowało to, że ta społeczność znana jest pod nazwami: plemię „dwupalczaste” lub „strusie stopy”. Na świecie syndrom „człowieka homara” nie jest powszechny. Zaledwie jedna na 90 tysięcy osób rodzi się z ektrodaktylią. Wśród członków plemienia Vadoma aż 1 na 4 dzieci dotyka ta choroba. Jest to spowodowane zakazem poślubienia kogoś, kto nie należy do ich plemienia. Powszechność ektrodaktyli sprawiła, że posiadanie zdeformowanych kończyn nie jest traktowane jako dziwactwo tylko jak normalna cecha.

Ektrodaktylia
Zdjęcie przedstawiające stopy dziecka z ektrodaktylią. Autor: CDC/Dr. Allan Ebbin. Źródło: domena publiczna

Waluta w Zimbabwe

Dolar Zimbabwe obowiązywał w latach 1980- 2015. Do jego zlikwidowania przyczyniła się hiperinflacja w 2008 roku. Wynosiła ona kilka milionów procent w skali roku. Dla porównania inflacja w Polsce, w latach 80 XX wieku sięgnęła około 600%. W połowie 2008 roku jeden dolar amerykański był wart ponad 10 miliardów dolarów Zimbabwe. Wtedy banknot o najwyższym nominale miał wartość jedynie 3 groszy. Dokonano denominacji w stosunku 10 mld do 1. Jej przyczyną nie była tylko próba zmniejszenia inflacji, ale też problem z ilością zer na banknotach.

Banknot Zimbabwe
Banknot w Zimbabwe po hiperinflacji. Źródło: 123RF/Picsel

Systemy bankowe nie były w stanie sobie z nią poradzić. Przez lata wprowadzano inne waluty. Ostatecznie zrezygnowano z dolara Zimbabwe i wprowadzono dolara amerykańskiego i chiński yuan.

Dobre i złe duchy

Plemię Shona (około 50% mieszkańców Zimbabwe) wierzy w dwa rodzaje duchów. Jedne z nich to duchy wędrujące a drugie- vadzimu, czyli duchy przodków. Wędrujące są połączone z ludźmi żyjącymi poza terytorium zamieszkanym przez plemię. Duchy mogą być wrogie albo życzliwe. Zazwyczaj złe są związane z czarami, a dobre mogą rozbudzać u poszczególnych osób talenty związane z uzdrawianiem, sztuką lub muzyką. Vadzimu reprezentują wszystko, co moralne i dobre w stylu życia Shona. Ten rodzaj duchów ochrania społeczeństwo. Jeżeli ideały moralne plemienia nie są przestrzegane, duchy mogą wycofać się z jego chronienia.

Zobacz najnowsze artykuły