Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Państwa świata: Grecja mniej znana

Słyszysz: Grecja! Jakie są twoje pierwsze skojarzenia? Oprócz niezwykłej historii, którą znamy ze szkolnych ławek, kraj może zaskoczyć również kilkoma faktami, o których być może nie miałeś pojęcia. Oto kilka z nich.

Państwa świata: Grecja mniej znana
123RF/Picsel

Miasto, które nie zawsze było stolicą

Pierwszą nowożytną stolicą Grecji nie były Ateny. Po odzyskaniu niepodległości od Turcji stolicą Hellady (tak swój kraj nazywają  Grecy) było Nafplio – miasto położone na Peloponezie. Tę zaszczytną rolę malownicze miasteczko pełniło w latach 1823-1834. To właśnie tam w 1831 roku zamordowano pierwszego premiera nowożytnej Grecji – Joanisa Kapodistriasa.  Wychowany w tradycji carskiej Rosji (pełnił funkcję Ministra Spraw Zagranicznych), Kapodistrias, był przekonany, że społeczeństwo nie dojrzało do udziału we władzy. W ten sposób naraził się greckim elitom, których nie darzył sympatią. Zginął, wychodząc  z kościoła w Nafplio. Zabójstwa dokonali członkowie klanu Mawromichalisów. Był to akt odwetu na polityku (wendeta). Morderstwo było zemstą za aresztowanie przywódcy Mawromichalisów, gdy ten odmówił płacenia podatków. 

Grecja
Widok na Nafplio. Źródło: 123RF/Picsel

Odgoń złe duchy

Spluwanie, według Greków ma chronić człowieka przed złym okiem, które nazywają mati.  Trzykrotne plwanie po usłyszeniu złych wieści lub tragicznych wydarzeniach ma chronić osobę przed dalszym pechem. Ciekawym zwyczajem jest trzykrotne plucie na osobę, której wygląd chcemy skomplementować. Jednak ze względów higienicznych spluwanie zastępuję się wypowiedzeniem słów: tfu, tfu

Zobacz najnowsze artykuły